adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Hiszpania

Wielka Brytania
„TP” nr 22/2003


  Tygodnik Powszechny

  Felietony

  Tematy miesiąca

STAŁE DODATKI

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wielka Brytania

Redakcja: Andrzej Franaszek, Michał Okoński

Dodatek wydany pod honorowym patronatem Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Pana Michaela Aidana Pakenhama

W czerwcu ubiegłego roku Elżbieta II obchodziła Złoty Jubileusz. Półwiecze jej rządów to okres zasadniczych zmian w życiu brytyjskiego społeczeństwa - od pożegnania z imperialną historią, po nieledwie groźbę rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Jaka jest Wielka Brytania dziś? Czy nadal tworzy spójny państwowy organizm, czy może stała się konglomeratem niezależnych, odrębnych nacji? Wielka Brytania
W jakim stopniu jej mieszkańcy czują się poddanymi Korony? Czy są związani bardziej z Europą kontynentalną, czy może ze Stanami Zjednoczonymi? Jaka jest rola Londynu w światowej ekonomii? Z jakimi problemami boryka się dziś przeciętny Brytyjczyk? Jak historia, polityka, przemiany obyczajowe znajdowały odbicie w brytyjskiej sztuce, literaturze, kinie? Co wreszcie o Zjednoczonym Królestwie wiedzą Polacy?




Czy Wielka Brytania jest częścią Europy?
Timothy Garton Ash

Debata o tożsamości brytyjskiej kwitnie.
Czym jest Wielka Brytania?
Kiedy powstała?
Czy wciąż istnieje?
Czy przetrwa?





Rozpadu jednak nie będzie
Z Neilem Aschersonem rozmawia Tadeusz Jagodziński

"Dzięki zapoczątkowanej przez Blaira decentralizacji władzy Wielka Brytania przetrwa. Wielu Szkotów i Walijczyków czuje, że może tu żyć, zachowując narodową tożsamość".



Dalej będziemy pić herbatę
Z Normanem Daviesem, autorem "Wysp", rozmawiają Andrzej Franaszek i Michał Okoński

"Brytyjczykami czują się głównie potomkowie imigrantów w drugim pokoleniu, Hindusi czy Pakistańczycy. Mają pierwszy w życiu brytyjski paszport i są z niego dumni. Inaczej niż większość społeczeństwa, która coraz słabiej jest związana z brytyjskością".





Pieniądze zobowiązują
Z Janem Krzysztofem Bieleckim, o gospodarce, polityce i kupieckiej moralności rozmawiają Andrzej Franaszek i Jacek Ślusarczyk

"Pragmatyzm sprawia, że Anglikom całkowicie obca jest polska postawa "psa ogrodnika". Kierują się raczej zasadą "lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu"".



Blaski i cienie brytyjskiej edukacji

Daleko od Oksfordu
Jan Paweł Jędrzejewski

Jak powinien wyglądać angielski uniwersytet, powszechnie wiadomo: wystarczy przypomnieć sobie "Znowu w Brideshead" Evelyna Waugh (lub nakręcony według tej powieści serial), obejrzeć relacje z wiosennych zawodów wioślarskich na Tamizie, czy poczytać o przygodach Harry'ego Pottera w szkole Hogwarts. A jak jest naprawdę?



Sport ludowy. Zapiski fana
Salman Rushdie

Nie pamiętam, jaką drużynę roznieśli tego dnia, ale wizyta w ponurej północnej dzielnicy Londynu - miasta, w którym wciąż byłem obcy - głęboko mnie zmieniła. Chłopak, który opuścił stadion Tottenhamu, po końcowym gwizdku nie był już fanem. Został kibicem.



Bohaterowie Iana Fleminga i Johna Le Carré

Twarze tajnych służb
Bartłomiej Sienkiewicz

Powieści Johna Le Carré należą do nurtu wyrafinowanej literatury szpiegowskiej i nie są przeznaczone dla miłośników prostego jak lufa pistoletu Agenta 007.




Albion
Peter Ackroyd

"Angielska wyobraźnia przybiera postać pierścienia czy koła. Jest bezkresna, bo nie ma początku ani końca; bieży zarówno do przodu, jak i do tyłu".





Peter Ackroyd: angielskie centrum kontratakuje

Czy Anglia istnieje
Jerzy Jarniewicz

Od pewnego czasu Wielka Brytania coraz chętniej odsłania nam swój mozaikowy świat. Co jeszcze kilkadziesiąt lat temu dało się opisać jednym językiem, dziś domaga się wielogłosowości. Kraj, który pojawiał się czasami w karykaturalnej formule dyżurnych haseł wywoławczych (Szekspir, Big Ben, Wimbledon i Beatlesi), stał się, mówiąc słowami (irlandzkiego) poety, Louisa MacNeice: "bardziej niż sądzimy / niepoprawnie mnogi".



Powrót beatlemanii: "Antologia" na DVD, McCartney na koncertach

Płonący pasztecik
Grzegorz Turnau

Człowiek na płonącym paszteciku z pewnością zaglądnął 14 maja do wiedeńskiej Stadthalle i był z siebie dumny. Beatlesi, ubrązowieni legendą, zatomizowani w milionach życiorysów, których stali się częścią, mogli być tego wieczoru znów razem. Dwudziesty ósmy bodaj koncert na europejskiej trasie Paula McCartneya wywołał wszystkie dobre duchy.



Brytyjskość sztuki brytyjskiej - "young British artists"

Dwa sadzone jajka
Andrzej Szczerski

W Wielkiej Brytanii w ambiwalentny sposób patrzono na rewolucje w sztuce minionego stulecia. Mimo iż wielu brytyjskich artystów widnieje na kartach historii sztuki nowoczesnej (wystarczy wspomnieć Henry Moore'a, brytyjski pop-art czy grupę Art & Language), na Wyspach z poczuciem dyskomfortu przyznawano, że sztuka brytyjska XX wieku co prawda zachowała własną tożsamość, ale była sztuką prowincjonalną.



O filmach Kena Loacha i Mike'a Leigh

Proletariusze życia
Tadeusz Sobolewski

Nazwiska dwóch największych reżyserów współczesnego angielskiego kina - Kena Loacha (rocznik 1936) i Mike'a Leigh (1943) - wymienia się zwykle razem, jako przedstawicieli angielskiego realizmu społecznego, portrecistów życia niższych klas. Ale czy to dobra rekomendacja dla kogoś, kto nie zna tak znakomitych filmów, jak "Sekrety i kłamstwa" Leigh, czy "Jestem Joe" Loacha?



British Council w Polsce

Angielski i Szekspir
Marcin Przychodniak

Wielka Brytania - kraj piłki nożnej, Szekspira i piwa. Oto stereotyp kulturowy. Są jednak Polacy, którzy starają się go zmienić i obecnych w Polsce raczej "turystycznie" Brytyjczyków zastępować. Niektórzy z nich pracują w British Council.



Więcej niż maszynki do produkcji zysku
O obecności brytyjskich firm w Polsce rozmawiają Mark Bardsley, Prezes Zarządu Provident Polska i Wojciech Heydel, Prezes Zarządu BP Polska



Ściąga z Wielkiej Brytanii


 

  

Mapa serwisu


WYDARZENIA

Dni Tischnerowskie

Cztery strony nieba



Esej roku 2002
według
„Res Publiki Nowej”

Jacek Sempoliński Zwątpienie



Historia pisma

Ludzie Tygodnika


Jerzy Turowicz
Jerzy Turowicz
1912-1999



Archiwum
Jerzego Turowicza


Wydawca

Fundacja TP



Medal sw.Jerzego


Medal Św. Jerzego



Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny