adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 

Finlandia

Irlandia
„TP” nr 11/2003


  Tygodnik Powszechny

  Felietony

  Tematy miesiąca

STAŁE DODATKI

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Irlandia

Redakcja: Michał Okoński

Irlandia Polak Irlandczyk, dwa bratanki
SEAMUS HEANEY

Uważam za rzecz naturalną wzajemną nić sympatii oraz pewne intuicyjne zrozumienie między Polakami i Irlandczykami. Oba kraje są – do pewnego stopnia – wynalazkiem dziewiętnastowiecznych poetów romantycznych. W każdym z nich kwestia zachowania dziedzictwa kulturalnego i ideał narodowej niepodległości wzajemnie się umacniały.

In Dublin’s fair city...
PAWEŁ HUELLE

Irlandia Dublin – mimo upływu lat i postępującej urbanizacji – nie zmienił drastycznie swojej topograficznej tożsamości. Zaopatrzony w „Ulisses Guide” Roberta Nicholsona oraz „A Guide to the Dublin of Ulisses” Franka Delaneya, musiałem zdecydować, w którą część labiryntu miasta i powieści wstąpić. Nie miałem bowiem tyle czasu, co uczestnicy słynnych, dorocznych „Bloomsday”, którzy potrafią całą drogę Blooma (i Dedalusa) odtworzyć z planem, krok po kroku. Wybrałem więc początek: Martello Tower, na szczycie której Buck Mulligan dokonuje porannego golenia, i z której Stefan Dedalus wyrusza po wypłatę do swojej szkoły.

    Noble dla Irlandii

Irlandia i Ulster w XX wieku

Rodzi się piękno straszliwe
NORMAN DAVIES

Twierdzenie, że wszystkie imperia rodzą się i umierają, jest jednym z truizmów historii. Mniej oczywiste jest, że mogą się one jednocześnie rozwijać i chylić ku upadkowi. Taki właśnie był los imperium brytyjskiego pod koniec I wojny światowej. Spory kawał „imperium wewnętrznego” – Irlandia – zaczął się odrywać w czasie, gdy do „imperium zewnętrznego” wciąż jeszcze przyłączano spore obszary.

 „Ojcowie założyciele" niepodległej Irlandii:
 Michael Collins i
Arthur Griffith

Człowiek o imieniu Patryk
KS. GRZEGORZ RYŚ

„Wielu już, dostojny Aido, starało się ułożyć opowiadanie o tych wydarzeniach, tak, jak je przekazali ich ojcowie i ci, którzy od początku byli sługami słowa...” – tak rozpoczyna się najstarszy żywot św. Patryka. Wrażliwy czytelnik łatwo rozpozna cytat z Ewangelii. Trudno o dosadniejszą syntezę tradycji narosłej w ciągu zaledwie kilkunastu dekad od śmierci Patryka: oto z jego przybyciem nastał dla Irlandii czas Dobrej Nowiny, a on sam jest nowym obliczem Chrystusa.

Irlandczycy w średniowiecznej Europie

Cud czy mit?
JERZY STRZELCZYK

Choć wielu we wczesnym średniowieczu próbowało pisywać wierszem, niewielu mogłoby pochwalić się prawdziwie poetyckim talentem i duchem. Do tych niewielu należał w IX w. Seduliusz Szkot; jak o tym świadczy przydomek „Szkot” – przybysz z Irlandii.

Stara, katolicka Irlandia odchodzi w przeszłość

Polacy, bądźcie mądrzejsi
O. DAVID SULLIVAN

Do niedawna Kościół był najważniejszą instytucją w społeczeństwie irlandzkim. Dziś otrzymuje bolesną lekcję pokory. Takie są skutki klerykalnego samozadowolenia, które – dodam – nie jest wyłącznie cechą Irlandczyków...

Irlandzka gospodarka i lekcje dla Polski

Celtycki tygrys
Z prof. BARBARĄ LIBERSKĄ rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Mateusz Flak

Za irlandzkim sukcesem stoi umiejętność uczenia się na błędach. Pakt społeczny, reforma finansów publicznych i rozwój nowoczesnego przemysłu – to musiało przynieść efekty.

Irlandia w Unii: suwerenna i skuteczna

Do dobrobytu na skróty
KLAUS BACHMANN z Brukseli

Kiedy w 1996 roku Irlandia przejęła – według unijnego systemu rotacji – przewodnictwo w Radzie Ministrów UE, irlandzki minister rolnictwa wprowadził nowy obyczaj do obrad. Zawsze, gdy negocjacje Rady Ministrów Rolnictwa przeciągały się do północy, rozdawał kieliszki i rozlewał irlandzką whiskey.

Portret Mary Robinson

Kobieta, która zmieniła Irlandię
JAN PAWEŁ JĘDRZEJEWSKI

Za czasów prezydentury Mary Robinson zmienił się stereotyp: wyobrażenie kraju popijających w pubach rolników zastąpiła wizja dynamicznej Irlandii młodych informatyków, muzyków, naukowców.

Irlandia odbrązowiona

Strugi deszczu, kubły pomyj
TADEUSZ JAGODZIŃSKI

„Kiedy patrzę wstecz na swoje dzieciństwo, zastanawiam się, jak to wszystko przetrwałem. Nie miałem szczęśliwego dzieciństwa. Szczęśliwe dzieciństwa raczej nikogo nie obchodzą. Ale gorsze od nieszczęśliwego dzieciństwa jest nieszczęśliwe irlandzkie dzieciństwo”.

Irlandzka pomoc charytatywna dla Polski

„Ciocia” i „sojusznicy”
KAROLINA DELING

Zajęcia religii w jednym z poznańskich przedszkoli specjalnych. Majka – dziewczynka z zespołem Downa – już skończyła kolorować swój krzyż i układa puzzle. Jej sąsiad, Mateusz wypełnia kontury krzyża radosną żółcią. Któreś z dzieci maluje krzyż w paski..

Ukradzione pochodzenie
WOJCIECH GOGOLIŃSKI

Prawda jest okrutna: okres największej chwały irlandzka whiskey ma już za sobą. Całość jej produkcji jest wielokrotnie mniejsza od wyrobów pierwszej lepszej szkockiej destylarni. Czasy, kiedy whiskey była najlepiej sprzedawanym trunkiem na świecie, znanym od Rosji po Indie i uwielbianym na królewskich dworach, pewnie już nie wrócą. A było to zaledwie niecałe sto lat temu.


 

  

Mapa serwisu


WYDARZENIA

Dni Tischnerowskie

Cztery strony niebaEsej roku 2002
według
„Res Publiki Nowej”

Jacek Sempoliński ZwątpienieHistoria pisma

Ludzie Tygodnika


Jerzy Turowicz
Jerzy Turowicz
1912-1999Archiwum
Jerzego Turowicza


Wydawca

Fundacja TPMedal sw.Jerzego


Medal Św. JerzegoArchiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny