adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 33 (2823)
17 sierpnia 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarz

Msza Ludzi Gór pod Turbaczem


Laboratorium wiary

Jarosław Borowiec


"Przyszliśmy tutaj, drodzy moi, zamyślić się nad prawdziwym człowiekiem. Zostawiliśmy tam na dole ten świat kłamstwa, świat złudzenia, świat iluzji" - mówił w sierpniu 1983 r. pod Turbaczem ks. Józef Tischner. Na Polanę Rusnakową mieszkańcy Łopusznej i okolic od dawna już "chodzą po wolność". Tam nabiera ona innego wymiaru i sensu niż na nizinach.

W tym roku już po raz dwudziesty trzeci oddziały Zarządu Głównego Związku Podhalan w Łopusznej i Nowym Targu, zgodnie z życzeniem ks. Józefa Tischnera - inicjatora spotkań - przygotowały kolejną Mszę pod Turbaczem. Od 1992 r. liturgia przypada niezmiennie w drugą niedzielę sierpnia. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, uświęcone modlitwą i historią. Przez lata bowiem na Polanie Rusnakowej stała kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Leśnej, nazywanej też Królową Gorców. W 1978 r. na planie krzyża Virtuti Militari wybudowano kaplicę w hołdzie Ojcu Świętemu.

Liturgia odbywała się wedle tradycyjnie ustalonego przez lata porządku. Uroczystą procesję do ołtarza poprzedzała muzyka i liczne poczty sztandarowe. Potem nastąpiła "witacka" - przywitanie gości. Kapłani ubrani byli w odświętne góralskie stroje. Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Zązel z Kamesznicy, kapelan Związku Podhalan. W homilii podkreślał, że dzisiejsze czasy sprzyjają dezintegracji życia: "Niespokojny cas na pocątku XXI wieku. Są my tego świadkami. Źle jak wojna światowa, ale źle jak i wojna po domach. Dzieci nie wiedzą ka się przytulić, ka uciekoć. Nie wiadomo kany się cnota końcy, kany grzech zacyno". I dodał: "Jak kto chory, to idzie do laboratorium, coby mu krew zbadali i pedzieli, co za chorość w nim siedzi. My tu som w takim laboratorium wiary". Zawarty również w kazaniu apel o trzeźwość sprawił, że nie zabrakło elementów humorystycznych: "Powiadają: Pon Jezus był miłosierny i wode w wino przemienił. Prowda, ale tam w Kanie nikomu film się nie urwoł. A tym, co się film nie urwoł wiedzieli, że to cud". W modlitwie powszechnej modlono się w intencji ks. Józefa Tischnera, a także Czesława Pajerskiego, budowniczego kaplicy. Oprawę muzyczną zapewniła kapela z Nowego Targu.

W 1985 r. pisał pierwszy kaznodzieja turbaczowy do Janiny Kedroń, redaktorki ukazującego się w Stanach Zjednoczonych "Tatrzańskiego Orła": "Mioł ci mój dziadek od strony Matki, Sebastian Chowaniec z Jurgowa, polane kasi pod Muraniem, ale mu jom zabrali na rzec państwa. Myślem se tak: jo Wom tu pokazem! Wyrąbiem i wyzdajem i jo taką polane w góralskiej dusy, co jom nifto upaństwowić nie zdole! Może grzysem pychą, ze tak myśle? Ale udo się - dobrze, nie udo się - trudno. Na razie, chwalić Boga, udaje się".

Ks. Tischnera nie ma pod Turbaczem od sześciu lat. Po raz ostatni odprawił tam Mszę w 1997 r., przybycie na kolejną uniemożliwiła mu choroba. Ale dzieło wciąż trwa, spotkania stały się już tradycją. Jednak - jak przestrzega ks. Zązel - "Broń Panie Boze, coby my z tego nie zrobili folkloru".O historii Mszy pod Turbaczem czytaj w "TP" nr 13 i 14/2003 (artykuły dostępne także na stronie www. tygodnik.com.pl).


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny