adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 31 (2821)
3 sierpnia 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzŚwiadkowie


JHanna Malewska, Adam Stanowski, Antoni Gołubiew, Jerzy Turowicz, Anna Morawska - to bohaterowie serii "Świadkowie duchowego piękna", zainicjowanej przez Radę Apostolstwa Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski i wydawanej przez lubelskie Gaudium. Właśnie ukazał się pierwszy zeszyt poświęcony Hannie Malewskiej.

"Niezależnie od obecnej dawki rozczarowań - pisze abp Józef Życiński we wstępie do książki, stanowiącym zarazem wprowadzenie do całego cyklu - na horyzoncie naszych działań odnajdujemy świadectwa wrażliwych i szlachetnych dusz, które nie stwarzają wokół siebie atmosfery medialnych zachwytów, lecz potrafią konsekwentnie żyć źródłem Nazaretu, dając świadectwo wierności Chrystusowi w prozaicznym kontekście codziennych, zwykłych obowiązków". Zdaniem przewodniczącego Rady Apostolstwa Świeckich ich przykład jest szczególnie istotny dziś, gdy "na miejscu człowieka bez właściwości, opisywanego przez Musila, może pojawić się człowiek bez wartości, epatujący rozczarowaniem, zniechęceniem, poczuciem absurdu życia".

Świadectwo Malewskiej, Stanowskiego czy Turowicza nabiera "szczególnej wagi, gdy media dostarczają stresujących informacji o tych, którzy jeszcze niedawno bronili trudnych i wielkich ideałów, natomiast w zmienionych warunkach wolnej Polski zatęsknili, by w przyspieszonym kursie zostać ludźmi sukcesu i zademonstrować swe talenty w działaniach pozbawionych jakichkolwiek odniesień do sumienia". Książki adresowane są zwłaszcza do członków stowarzyszeń i ruchów katolickich, którzy "zechcą najpiękniejsze tradycje czasów trudnych łączyć z chrześcijańską odpowiedzią na nowe wyzwania niesione przez współczesność".

Na zeszyt poświęcony Hannie Malewskiej (1911-1983), znakomitej pisarce i wieloletniej redaktor naczelnej miesięcznika "Znak", składają się teksty Andrzeja Sulikowskiego, Władysława Bartoszewskiego, abp. Życińskiego, Stefana Wilkanowicza, Bohdana Cywińskiego i Stanisława Grygiela. Sulikowski przypomina fragment artykułu Malewskiej opublikowanego w "Tygodniku Powszechnym" w 1952 r. Autorka zastanawia się w nim, co należy osiągnąć we własnym rozwoju duchowym: "Obiektywizm, także mieszczący w sobie jeszcze całą skalę stopni; od skromnej reakcji zdrowego rozsądku i uczciwości przeciw zaślepieniu - aż do tego kompletnie oczyszczonego punktu widzenia, który otwiera perspektywę na całokształt sprawy, z wszystkimi jej powiązaniami, z poprawną proporcją rzeczy wielkich i małych, istotnych i przypadkowych, z własnym "ja" umieszczonym na takiej samej dokładnie szali, jak "ja" każdego innego człowieka".

MZ


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny