adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 31 (2821)
3 sierpnia 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet


Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA | KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE | ...I W POLSCE


STOLICA APOSTOLSKA

• "Europa dzisiejsza potrzebuje obecności katolików dojrzałych w wierze i chrześcijańskich wspólnot misyjnych, które będą świadczyć o miłości Boga do wszystkich ludzi" - powiedział Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" w Castel Gandolfo. Głoszenie Chrystusa wymaga pogłębionej jedności i wspólnoty w łonie Kościoła, a także dialogu z wyznawcami innych religii. "Ewangelia jest światłem, ogarniającym całą rozległą przestrzeń życia społecznego: od rodziny po kulturę, od szkoły po uniwersytet, młodzież i środki masowego przekazu, gospodarkę i politykę" - stwierdził Papież. Po odmówieniu modlitwy Jan Paweł II wezwał do zaniechania bratobójczych walk i podjęcia dialogu w ogarniętej wojną domową Liberii.

• O nadziei Stolicy Apostolskiej na stopniowe przybliżanie jedności z innymi Kościołami chrześcijańskimi mówił Kard. Walter Kasper na forum obradującego w Winnipeg w Kanadzie 10. zgromadzenia ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej. Podstawą ku temu jest podpisana w 1999 r. wspólna deklaracja w sprawie nauczania o usprawiedliwieniu. Wprawdzie pod pojęciem "communio" rozumiana jest "docelowa wizja", jednak droga do pełnej jedności "będzie chyba dłuższa niż oczekiwaliśmy" - przestrzegł przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przed oczekiwaniem szybkich rezultatów dialogu. Dla osiągnięcia pełnej wspólnoty stołu między ewangelikami i katolikami konieczny jest w dalszym ciągu dialog teologiczny i cierpliwość.

• Watykan opowiada się za umocnieniem pozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ i głęboką reformą Narodów Zjednoczonych. Stolica Apostolska jest od dawna przekonana, że dobro społeczności świata mogą zapewnić jedynie "odpowiednie struktury mające globalne kompetencje" - zapewnił przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", abp Renato Martino.

• Nominacje. Jan Paweł II mianował 18 nowych konsultorów Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Wśród nich znalazło się trzech Polaków: metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta, ks. prof. Jan Górski z archidiecezji katowickiej oraz m. Elżbieta Adamiak, przełożona generalna Zgromadzenia Misjonarek św. Piotra Klawera.

• Wypoczywający w Castel Gandolfo Papież wyjechał na jednodniową wycieczkę w góry. 24 lipca odwiedził rejon masywu Gran Sasso w regionie Abruzja.KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

• Trzej katoliccy biskupi z ogarniętej wojną domową Afryki Zachodniej wezwali USA i wspólnotę międzynarodową do przywrócenia pokoju w Liberii i całym regionie. Wspólne oświadczenie podpisali: abp Monrovii Michael Francis z Liberii oraz biskupi: Makeni - George Biguzzi i Kenema - Patrick Daniel Koroma (obaj z Sierra Leone). "Wierzymy, że drogą do trwałego pokoju jest natychmiastowe wysłanie międzynarodowych sił interwencyjnych" - napisali. Autorzy listu wezwali prezydenta Busha do zaangażowania się w odbudowę pokoju w Liberii (gdzie toczy się wojna domowa między rebeliantami a oddziałami prezydenta Charlesa Taylora). Powołali się przy tym na wspólną historię i związki, jakie łączą Liberię z USA (ten afrykański kraj założyli półtora wieku temu wyzwoleni z niewolnictwa Murzyni amerykańscy). Tymczasem w stolicy Liberii, Monrovii ostrzelano misję salezjańską. Wcześniej pociski uszkodziły budynek katolickiej rozgłośni Veritas. Trzy razy obrabowano tamtejszą misję franciszkanek od Maryi. W mieście z narażeniem życia nadal pracują lekarze ze szpitala bonifratrów (o szczegółach konfliktu w Liberii pisze Wojciech Pięciak na s. 6).

• Zgromadzenie Misjonarek Miłości otrzymało wyłączność na wykorzystywanie wizerunku swojej założycielki, Matki Teresy z Kalkuty. Rzeczniczka misjonarek poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA, że od dnia ogłoszenia tej decyzji nazwa "Matka Teresa" oraz logo zgromadzenia są prawnie chronione. Tym samym, oświadczyła rzeczniczka, położono kres komercjalnemu wykorzystywaniu osoby i dzieła "matki ubogich".
Decyzję Misjonarek Miłości skrytykował rzecznik katolickiego Kościoła syro-malabarskiego. "Imię Matki Teresy czczą miliony ludzi na całym świecie; nie jest ona prywatną własnością Misjonarek Miłości. Starać się o prawa autorskie do jej imienia to tak, jakby opatentować Jezusa Chrystusa" - ks. Paul Thelakat.

• Władze chińskiej prowincji Hebei aresztowały biskupa diecezji Zhengding, Juliusa Jia Zhiguo i pięciu innych księży z tzw. "podziemnego" Kościoła katolickiego. Wspólnota uznaje zwierzchność Watykanu, za co jest represjonowana przez komunistyczny rząd. Według azjatyckiej katolickiej agencji prasowej UCA News, 68-letniego biskupa, który w chińskich więzieniach spędził w sumie 20 lat, aresztowano 23 maja. Władze poinformowały jego krewnych, że jest przetrzymywany w stolicy prowincji, mieście Shijiazhuang (ok. 280 km od Pekinu) i że czuje się dobrze. W prowincji Hebei zatrzymano też (1 lipca) pięciu księży, którzy próbowali odwiedzić innego kapłana - ks. Lu Genjuna, drugiego wikariusza generalnego Kościoła "podziemnego" w Baodingu. Właśnie zwolniono go z obozu pracy, do którego trafił z trzema innymi duchownymi tuż przed Wielkanocą 2001 r.

• W Imperatriz (Brazylia) zginął o. Taddeo Gabrieli, zwany przez okoliczną ludność "apostołem bezrolnych" (19 lipca). Według policji mordercą jest pijak, któremu pomagał 73-letni kapucyn z Włoch. Gabrieli wstąpił do zakonu w wieku 12 lat. Święcenia przyjął w 1954 r.; wyjechał na misje do Erytrei, a następnie do Brazylii.

• W Stambule odbyła się kolejna runda rozmów między prawosławnymi patriarchatami Moskwy i Konstantynopola (8 i 9 lipca). "Potwierdzono gotowość dalszego prowadzenia przez obie strony wspólnych działań zmierzających do umocnienia jedności prawosławnej" - czytamy w lakonicznym komunikacie służby prasowej Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego. Choć nie ujawniono szczegółów spotkania, rozmowy dotyczyły zapewne sytuacji prawosławia w Estonii i na Ukrainie. W obu krajach wyznanie jest podzielone na kilka jurysdykcji. W Estonii udało się o tyle unormować sytuację, że miejscowy Kościół prawosławny, podlegający Moskwie, został oficjalnie zarejestrowany - na równi z drugim, skupiającym mniej członków, a pozostającym w jurysdykcji Konstantynopola. Spotkania wysokiej rangi delegacji obu patriarchatów odbywają się już od kilku lat i - jak na razie - nie przyniosły zdecydowanego przełomu.

•Były prezydent Nikaragui i przywódca sandinistów Daniel Ortega poprosił Kościół o przebaczenie (24 lipca). W przemówieniu, wygłoszonym na wiecu w 24. rocznicę rewolucji, która obaliła reżim Somozy, Ortega prosił biskupów i cały Kościół o wybaczenie - jak mówił - "błędów" i "nadużyć": w latach 80. rząd sandinistów szykanował duchownych, a kilkunastu księży zmusił do wyjazdu z kraju. Skruchę Ortegi skrytykowało wielu sandinistów. Nie brakuje też głosów, że prośba o przebaczenie była obliczona jedynie na pozyskanie politycznego wsparcia katolików. Jednak chargé d'affaires nuncjatury apostolskiej w Managui, ks. Francisco García Magán oświadczył, że nie należy z góry odrzucać tych wyrazów skruchy i zapewnił, że powiadomi o nich Watykan....I W POLSCE

• "Obawy lewicy wobec konkordatu nie potwierdziły się" - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia. 28 lipca minęła 10. rocznica podpisania dokumentu regulującego stosunki między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. "Konkordat uporządkował wiele spraw w stosunkach państwo-Kościół i dobrze służy ludziom wierzącym - powiedział Jaskiernia. - Dzisiaj widzimy, że podpisanie konkordatu było właściwą decyzją. Nie zdarzyło się nic, co by go dyskredytowało". Zdaniem Jaskierni, opory SLD przez ratyfikacją dokumentu między RP a Watykanem pojawiły się "w związku z trybem jego podpisywania". "Pewna nerwowość przy podpisywaniu wzbudziła podejrzliwość lewicy" - stwierdził. Przewodniczący klubu SLD przyznał, że i dzisiaj do kierownictwa partii docierają głosy krytyki, które są nieraz - jak stwierdził - "złośliwe". Jednak w tej sprawie - podobnie jak w innych - powinno przeważać zdanie większości społeczeństwa, zaś ono jest zadowolone z rozwiązań przyjętych w konkordacie.

• Most nad Pilicą w Białobrzegach otrzymał imię biskupa Jana Chrapka. Przeprawę, która stanowi integralną część 8-kilometrowej obwodnicy białobrzeskiej, poświęcił 25 lipca nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. "Most będzie przypominał biskupa jako orędownika porozumienia i współpracy" - napisał w liście prezydent Aleksander Kwaśniewski. Bp Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku.

• O przestrzeganie zasad etycznych za kierownicą zaapelował w dniu św. Krzysztofa abp Damian Zimoń. "Nieodpowiedzialne zachowanie na drogach jest grzechem przeciwko miłości bliźniego, przeciwko samemu sobie, ale przede wszystkim przeciwko Bogu" - powiedział metropolita katowicki.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny