adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 30 (2820)
27 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet


Obraz tygodnia• Sąd Najwyższy uznał ważność referendum europejskiego, choć spośród 98 protestów uznał 8, unieważniając głosowanie w jednym obwodzie w Ełku i w jednym we Wrocławiu. Unieważnione głosy zmienią ostateczne wyniki jedynie o setne części procenta.

• Komisja Europejska przestrzegła, że jeśli polski rząd nie usprawni przygotowań do wykorzystania pomocy strukturalnej z Brukseli, planowanej w wysokości 12,5 miliardów euro, kwota ta zostanie pomniejszona. Przygotowania do odbioru unijnych dotacji przebiegają sprawnie w Czechach, Estonii, na Cyprze i Malcie.

• Sejmowa komisja śledcza badająca aferę Rywina ustaliła po przesłuchaniu trzech prawników z Ministerstwa Kultury i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, skonfrontowanych z pracownicą Rządowego Centrum Legislacji Bożeną Szumielewicz, że słowa "lub czasopism" z projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wykreślono na spotkaniu całej czwórki w Rządowym Centrum Legislacji: Szumielewicz zeznała, że Janina Sokołowska (szefowa departamentu prawnego KRRiT) i pozostali uczestnicy spotkania zapewnili ją, iż zmiany dokonał rząd. Sokołowska zaprzeczyła, ale członkowie komisji wyraźnie nie dali jej wiary; dodatkowo przesłuchiwana przez Nałęcza uchyliła się od odpowiedzi na jedno z pytań w obawie, że narazi ją to na odpowiedzialność karną. Po zakończeniu konfrontacji komisja złożyła do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie sfałszowania projektu ustawy. l Bogdan Lewandowski zaapelował do Renaty Beger, żeby zawiesiła pracę w komisji śledczej do czasu wyjaśnienia zarzutów fałszowania podpisów na jej listach wyborczych. Z kolei przesłuchiwany po raz drugi prezes TVP Robert Kwiatkowski (choć przyłapywany na sprzecznościach, konsekwentnie podtrzymywał wcześniejsze zeznania z prokuratury) złożył wnioski o wykluczenie z prac komisji Tomasza Nałęcza, Jana Rokity i Zbigniewa Ziobry; odrzucono je w głosowaniu.

• Marszałek Sejmu Marek Borowski zwrócił się do komisji śledczej z prośbą o opinię, czy istnieją przeciwwskazania, by przed rozpatrzeniem jej końcowego sprawozdania przyjąć nowelizację ustawy o mediach. O wstrzymanie prac zaapelował także rząd.

• Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej: tygodnik "Wprost" opublikował zeznania Jarosława S., pseudonim "Masa", świadka koronnego w procesie gangu pruszkowskiego, który miał opisać związki gangu z politykami, m.in. SLD. Prokuratorzy przyznali, że zeznania są prawdziwe, ale zapewnili, że w sprawie pruszkowskiej nie ma wątków politycznych. Kierownictwo SLD zapowiedziało pozew przeciwko "Wprost" za zniesławienie partii.

• Poseł SLD Andrzej Jagiełło, który ostrzegł podejrzanych o kontakty z mafią starachowickich samorządowców przed aresztowaniem, otrzymał od prokuratury zakaz opuszczania kraju. l Gdański sąd skazał Dorotę Nieznalską na sześć miesięcy prac społecznych za obrazę uczuć religijnych: Nieznalska jest autorką instalacji, przedstawiającej m.in. męskie genitalia wkomponowane w krzyż. l Przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie prawdopodobnie 45-47 mld zł - ujawniła wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Wicepremier Kołodko zakładał deficyt mniejszy o 12 miliardów, ale zamierzał naruszyć rezerwę rewaluacyjną NBP i przyjmował nierealne dochody z prywatyzacji.

• Rząd zdecydował, że międzynarodowy koncern LNM będzie miał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu akcji Polskich Hut Stali. Przetarg na sprzedaż akcji Rafinerii Gdańskiej zakończył się nieprzyjęciem ofert. l Obradująca w Bagdadzie Rada Zarządzająca, quasi-rząd Iraku, nie zdołała wybrać przewodniczącego, powołała natomiast specjalny trybunał do osądzenia członków reżimu Saddama Husajna. l David Kelly, ekspert od broni biologicznej, który ujawnił brytyjskiej prasie informację, że rząd Tony'ego Blaira manipulował dowodami na posiadanie przez Irak broni masowego rażenia, popełnił samobójstwo. Sprawa może doprowadzić do kryzysu rządowego.

• Zamach stanu na Wyspach Św. Tomasza i Książęcej: zbuntowani oficerowie skorzystali z nieobecności w kraju prezydenta i przejęli władzę w tej byłej kolonii portugalskiej u wybrzeży Afryki.

• Zmarli: Ben Carter (96 lat, saksofonista jazzowy), Compay Segundo (95 lat, kubański śpiewak).

• Luksusowe samochody, domki wczasowe, wyposażenie biur i ośrodków wypoczynkowych, a nawet łódź motorową kupiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za pieniądze przeznaczone na remonty i budowę dróg - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny