adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 30 (2820)
27 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet


Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA | KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE | ...I W POLSCE


STOLICA APOSTOLSKA

• O umieszczenie w przyszłej konstytucji UE odniesienia do chrześcijaństwa upomniał się Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Przebywający w Castel Gandolfo Papież przypomniał za swą najnowszą adhortacją "Ecclesia in Europa", że wiara chrześcijańska naznaczyła kulturę Europy, tworząc całość z jej historią i że - mimo bolesnego podziału między Wschodem a Zachodem - chrześcijaństwo stało się "religią samych Europejczyków".

• O roli uniwersytetów w kształtowaniu duchowego oblicza Europy mówił Jan Paweł II podczas audiencji dla uczestników sympozjum "Uniwersytety i Kościół w Europie". "Podobnie jak nie da się zaplanować nowej Europy z pominięciem jej korzeni, tak samo nie można od nich oderwać uniwersytetu nowej Europy. Jest on bowiem sam w sobie miejscem poszukiwania prawdy i odpowiedniego analizowania zjawisk w stałym dążeniu do coraz lepszych i owocniejszych syntez" - powiedział Papież do 1200 profesorów, studentów i duszpasterzy akademickich, w tym 160 Polaków. Sympozjum na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie zorganizowała Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

• Hymn o Jerozolimie z Księgi Izajasza - mieście Boga, w którym człowiek znajduje pociechę, rozważał Jan Paweł II podczas środowej audiencji ogólnej. Odrodzona po niewoli babilońskiej Jerozolima staje się symbolem opieki i miłości Boga do swego ludu. Miłość ta - jak zauważył Papież - wyrażona jest poprzez metaforę macierzyństwa. W hymnie znajdziemy słowa: "Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę". Odnosząc się od obchodzonego w tym dniu wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, Jan Paweł II powiedział po polsku, że "święty znak szkaplerza nosi ze sobą od młodości". Życzył, "aby szkaplerz był dla wszystkich, zwłaszcza dla jego czcicieli, pomocą i obroną w niebezpieczeństwach, rękojmią pokoju i opieki Maryi".

•Watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego zatwierdziła program i zakres studiów teologicznych, prowadzonych przez internet. Taki tryb studiowania proponuje Wyższy Instytut Nauk Religijnych w Barcelonie. Stopnie magistra i licencjata w dziedzinie teologii i filozofii można będzie uzyskiwać w językach hiszpańskim i katalońskim. Studia teologiczne odbywają się na zasadzie stałej wymiany informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej między wykładowcami a słuchaczami.KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

• Włochy będą dążyć, aby w preambule Traktatu Konstytucyjnego UE znalazł się zapis o judeo-chrześcijańskich korzeniach kontynentu - oświadczył szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini. Na konferencji prasowej w Rzymie podkreślił, że "o ile świeckość państwa jest zdobyczą demokracji, wobec czego jest wartością instytucjonalną, to korzenie chrześcijańskie stanowią wartość historyczną. Obie te wartości nie wykluczają się i mogą być umieszczone w dokumencie równocześnie". Frattini zapewnił, że w sprawie preambuły jego kraj może liczyć na poparcie Hiszpanii i Polski. n Nauczyciele religii katolickiej w szkołach publicznych we Włoszech zostali urzędnikami państwowymi - zdecydował tamtejszy parlament (16 lipca). Za ustawą głosowało 252 deputowanych, 115 było przeciw (lewica twierdzi, że naruszono zasadę rozdziału Kościoła i państwa), a 13 wstrzymało się od głosu. Dokument przewiduje, że 15 tys. nauczycieli religii otrzyma status urzędnika z jego wszystkimi prawami i obowiązkami. Katecheta musi być jednak również zaakceptowany przez biskupa miejsca (otrzymać "missio canonica"). Biskup może cofnąć zgodę na nauczanie, np. gdy katecheta wykłada tezy sprzeczne z nauką Kościoła. Dotychczas nauka religii była finansowana przez państwo, ale nauczyciele nie mieli statusu urzędników. Na katolickie katechezy uczęszcza we Włoszech 90 proc. uczniów. Katechetami są w 80 proc. świeccy.

• W Jekaterynburgu poświęcono cerkiew, wzniesioną na miejscu mordu na rodzinie carskiej w 1918 roku (16 lipca). Do trzech tysięcy uczestników konsekracji patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II napisał, że "nawet obecne niepokoje w Ojczyźnie są skutkiem naszego zejścia z tej drogi, którą Rosja nieraz kroczyła ku chwale i potędze". Symbolem jest tu, zdaniem patriarchy, tragedia w Jekaterynburgu z 17 lipca 1918 r. "Dlatego ważne jest, aby z tego miejsca, gdzie przelano krew Świętych Męczenników Carskich, gdzie podjęto próbę zniszczenia Rosji, rozpoczęło się wieczne odradzanie pełnych chwały bardzo pożytecznych tradycji, gdy i władze, i szeregowi obywatele starają się codziennie wykonywać swe zadania zgodnie z przykazaniami Bożymi, uważać się za kontynuatorów dzieł całych pokoleń swych przodków i budować Ojczyznę tak, aby było to zgodne z ideałem Świętej Rusi" - podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew-pomnik Na Krwi pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Ziemi Rosyjskiej Jaśniejących, wzniesiona na miejscu zamordowania przez bolszewików cara Mikołaja II, jego rodziny i służących, zajmuje powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych, a jej wysokość wynosi 60 m.

• Brazylijski arcybiskup Silvestre Luis Scandian został kilkakrotnie zraniony nożem. Hierarcha z archidiecezji Vitoria musiał przejść operację. Napastnika zatrzymano; 50-letni nauczyciel twierdzi, że jest "sługą Bożym" i działał na "polecenie z góry". Zdaniem policji jest religijnym fanatykiem, ale nie wyklucza się też, że działał na zlecenie organizacji przestępczej. 72-letni arcybiskup znany jest z zaangażowania w walkę z mafią; wielokrotnie grożono mu śmiercią....I W POLSCE

• "Bez standardów moralnych demokracja staje się wprost zagrożeniem" -powiedział abp Henryk Muszyński, komentując "błędne koło afer" w Polsce. Ostatnie wydarzenia polityczne "bulwersują, ale skłaniają też do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka" - stwierdził metropolita gnieźnieński. Pochwalił zarazem działalność wolnych mediów, które stają się niemal jedynym instrumentem kontrolnym w Polsce.

• "Jestem głęboko rozczarowany tym wyrokiem" - tak duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku ks. Krzysztof Niedałtowski skomentował wyrok skazujący Dorotę Nieznalską. 18 lipca sąd w Gdańsku skazał artystkę na sześć miesięcy "nieodpłatnej kontrolowanej" pracy na cele społeczne przez 20 godzin miesięcznie. Według sądu, autorka pracy "Pasja" (częścią było zdjęcie męskich genitaliów umieszczone na krzyżu) umyślnie obraziła uczucia religijne innych osób. W rozmowie z KAI ks. Niedałtowski podkreślił, że artystce wyrządzono krzywdę, bo Nieznalska nie miała zamiaru nikogo obrażać. Dodał, że "Pasja" była "mało dojrzała artystycznie" i nie należało robić wokół niej takiego szumu, a wyrok (najsurowszy z możliwych) jest zagrożeniem dla swobody artystycznej wypowiedzi. Tymczasem dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Ireneusz Bradtke wyraził gotowość przyjęcia Nieznalskiej do pracy jako wolontariuszki w podległych mu placówkach.

• O całkowitą abstynencję w sierpniu, miesiącu trzeźwości, zaapelował bp Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu. Apel zostanie odczytany we wszystkich kościołach w niedzielę 27 lipca.

• Prokuratura skieruje do sądu oskarżenie przeciw biskupowi Andrzejowi Śliwińskiemu o spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu. W maju ordynariusz elbląski, jadąc pod prąd, uderzył w inny samochód. W wydychanym powietrzu miał 0,8 promila alkoholu. Prokuratura początkowo wnioskowała o warunkowe umorzenie, okazało się jednak, że poszkodowany nie spędził w szpitalu siedmiu dni (dlatego kolizję traktowano jako wykroczenie), ale 18 (co zmienia kwalifikację czynu na przestępstwo). Biskupowi, zawieszonemu przez Watykan, grozi do trzech lat więzienia.

• "To atak na koncepcję człowieka" - stwierdził bp Stanisław Stefanek, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, komentując projekt ustawy o rejestracji związków partnerskich. Projekt, autorstwa senator Marii Szyszkowskiej (SLD), przewiduje, że dwie osoby tej samej płci będą mogły zarejestrować swój związek w urzędzie stanu cywilnego, uzyskając te same prawa podatkowe i majątkowe co małżeństwa. Nie będą jednak mogły adoptować dzieci.

• "Szkaplerz nie jest talizmanem, to wyraz głębokiej zażyłości z Matką Bożą" - powiedział o. Albert Wach, przeor klasztoru karmelitów bosych w Czernej. 16 lipca w podkrakowskim sanktuarium odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, na których szkaplerz przyjęło ponad dwa tysiące osób.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny