adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 29 (2819)
20 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet


Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA | KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE | ...I W POLSCE


STOLICA APOSTOLSKA

• Papież nie pojedzie w sierpniu do Mongolii - oświadczył rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls. Pewna jest natomiast wizyta na Słowacji (11-14 września). Choć zaproszenie wystosowane przez rząd Mongolii "przyjęto z wielkim uznaniem, nie podjęto jednak dotąd decyzji w sprawie daty tej podróży" - czytamy w komunikacie. Podczas podróży do Mongolii Papież miał zatrzymać się w Kazaniu i przekazać rosyjskiej Cerkwi ikonę Matki Boskiej Kazańskiej.

• "Powróćmy do Chrystusa!" - zaapelował Jan Paweł II do Europejczyków przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański". "W Europie jesteśmy świadkami niejako utraty nadziei, u której podstaw leżą próby narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa" - powiedział Papież. Napiętnował też "szerzący się indywidualizm i coraz większe zanikanie międzyludzkiej solidarności". Zdaniem Jana Pawła II, "gdy chcemy iść razem, musimy budować nadzieję na Chrystusie". Papież przemawiał w Castel Gandolfo, gdzie przebywa na letnim wypoczynku (pozostanie tam do końca września).

• Podczas środowej audiencji ogólnej Papież rozważał Psalm 143. Komentując wezwanie psalmisty "Naucz mnie czynić Twoją wolę, bo Ty jesteś moim Bogiem", Jan Paweł II powiedział: "Musimy przyswoić sobie tę godną podziwu prośbę. Musimy zrozumieć, że naszym największym dobrem jest więź naszej woli z wolą naszego Ojca niebieskiego, albowiem tylko w ten sposób możemy otrzymać całą jego miłość, która przynosi nam zbawienie i pełnię życia. Jeśli nie towarzyszy jej silne pragnienie posłuszeństwa wobec Boga, ufność pokładana w Nim nie jest autentyczna".

• "Globalizacja stała się obowiązkowym horyzontem także dla działań charytatywnych" - napisał Papież w przesłaniu do uczestników 17. zgromadzenia plenarnego Caritas Internationalis, obradującego w Rzymie (7-12 lipca). W spotkaniu uczestniczyło 400 osób, w tym dyrektorzy i delegaci reprezentujący 154 krajowe oddziały Caritas. Nawiązując do hasła spotkania - "Globalizacja solidarności" - Jan Paweł II podkreślił, że "wymaga ona wielkiego wysiłku, przede wszystkim zaś międzynarodowych gwarancji dla organizacji humanitarnych, często odsuwanych na bok na terenie konfliktu, ponieważ nie można zapewnić im bezpieczeństwa i prawa podjęcia opieki".KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

• W Pawliwce na Ukrainie odbyły się obchody 60. rocznicy mordów na Wołyniu. Uczestniczyli w nich prezydenci Polski i Ukrainy: Aleksander Kwaśniewski i Leonid Kuczma. Eucharystię sprawowano przy ołtarzu polowym w miejscu, gdzie stał niegdyś kościół, w którym UPA zamordowała 11 lipca 1943 roku 157 Polaków. Teraz znajduje się tu cmentarz ofiar, który poświęcił łaciński metropolita Lwowa kard. Marian Jaworski. Homilię wygłosił biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. "Nie byłoby tych mogił - powiedział - gdyby nie zgubne przekonanie, że przyszłość narodu można budować na prawie siły i przemocy. A także to przekonanie, że naród jest wartością większą niż Boże prawa, niż porządek sumienia, niż chrześcijańska etyka". Kaznodzieja wezwał oba narody do pojednania i przebaczenia. Obecny na uroczystości kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, powiedział KAI, że ma nadzieję, iż dzisiejsza uroczystość będzie początkiem racjonalnego i sąsiedzkiego współżycia między Polakami i Ukraińcami.

• W wieku 74 lat zmarł metropolita Caracas, kard. Antonio Ignacio Velasco García (6 lipca). Od ośmiu lat salezjanin (wstąpił do nowicjatu w 12. roku życia) był arcybiskupem stolicy Wenezueli. Kardynałem został w 2001 r. Przed stołeczną katedrą, gdzie przed pogrzebem złożono ciało zmarłego, doszło do zamieszek. Zwolennicy prezydenta Hugo Chaveza obrzucili katedrę kamieniami, butelkami z benzyną i granatami z gazem łzawiącym. Kard. Velasco krytykował autorytarne rządy Chaveza. Przed rokiem podczas trwającego 48 godzin przewrotu poparł utworzony przez puczystów rząd Pedro Carmony. Po śmierci hierarchy kolegium kardynalskie liczy 166 członków; 109 purpuratów ma prawo głosu na konklawe (nie przekroczyli 80. roku życia).

• Zmarł patriarcha Raphael I Bidawid - zwierzchnik Kościoła chaldejskiego, największej wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku (7 lipca). Miał 81 lat. Studia na uniwersytetach Urbanianum i Laterańskim w Rzymie zakończył doktoratami z filozofii i teologii oraz dyplomem z prawa kanonicznego. W maju 1989 r. Święty Synod Kościoła chaldejskiego wybrał go patriarchą Babilonii, z siedzibą w Bagdadzie. Był też chaldejskim arcybiskupem Bagdadu. Znał 14 języków. Nigdy otwarcie nie krytykował dyktatury Saddama Husajna, ponieważ sądził, że alternatywą mogłoby okazać się przejęcie władzy przez islamskich fundamentalistów.

• Rząd Słowacji zaakceptował układ ze Stolicą Apostolską, regulujący kwestie związane z oświatą i wychowaniem katolickim. Za przyjęciem dokumentu głosowała większość ministrów, przeciwni byli członkowie liberalnego "Sojuszu na rzecz Nowego Obywatela". Biskupi mają nadzieję, że dokument zostanie podpisany podczas wrześniowej wizyty Papieża. Układ ma rangę porozumienia zawartego między rządami, dlatego nie musi go ratyfikować parlament (w przeciwieństwie np. do konkordatu). Gwarantuje, że szkoły katolickie będą otrzymywać takie same kwoty z budżetu jak placówki państwowe. Pozwala też Kościołowi na korekty programów nauczania.

• Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) wyraził zaniepokojenie z powodu napięć między Stolicą Apostolską a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. "Błędy popełniły obie strony" - powiedział Konrad Raiser podczas konferencji prasowej w Moskwie i podkreślił, że kryzys rzutuje nie tylko na relacje katolików z rosyjską Cerkwią, ale i całym prawosławiem. Raiser przypomniał, że konflikt zaostrzył się po ustanowieniu w 2002 r. katolickich diecezji na terenie Rosji: tej decyzji "nie można nazwać inaczej jak ťnadgorliwością w nawracaniuŤ". ŚRK twierdzi, że żadna wspólnota nie może prowadzić działalności misyjnej bez porozumienia z Kościołem lokalnym - zaznaczył Raiser. Rada powstała w 1948 r. Skupia 342 Kościoły z ponad 100 krajów (prawosławne, wschodnie niechalcedońskie, protestanckie, anglikańskie i starokatolickie). Kościół katolicki nie należy do Rady, ale ściśle z nią współpracuje.

• Były luterański biskup przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. Michel Viot kierował wspólnotą protestancką w Paryżu od 1996 r. Na katolicyzm przeszedł przed dwoma laty. 59-letni neoprezbiter ma nadzieję, że pomoże w zbliżeniu francuskich katolików i protestantów.

• Białoruscy grekokatolicy świętowali jubileusz męczeńskiej śmierci św. arcybiskupa połockiego Jozafata (zm. 1623) oraz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II (13 lipca). Uroczystości, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Iwana Jurkowicza, odbyły się w Połocku na placu przed cerkiewką św. Parascewy Połockiej pod hasłem "Będziecie moimi świadkami ...aż po krańce ziemi". Białoruski Kościół Greckokatolicki liczy 20 parafii i ośrodków duszpasterskich, skupiających trzy tysiące wiernych. Kolejne dwa tysiące żyją poza stałymi strukturami pastoralnymi....I W POLSCE

• Ponad 200 tys. osób wzięło udział w 11. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę (13 lipca). Mszy przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur, a homilię wygłosił bp Andrzej Dzięga. "Poza dyskusją jest nasz obowiązek wspólnego budowania ducha Europy. Zawsze trzeba jednak skrupulatnie rozważać metody politycznej i gospodarczej współpracy z sąsiednimi państwami" - mówił biskup sandomierski.

• Na Jasną Górę po raz pierwszy pielgrzymowali bezrobotni. Pielgrzymkę tysiąca osób zorganizował działający od 2000 r. Obywatelski Ruch Obrony Bezrobotnych.

• 71 proc. Polaków deklaruje zaufanie do Kościoła katolickiego - wynika z czerwcowego sondażu OBOP. 24 proc. nie ufa Kościołowi. Udział Kościoła w życiu politycznym według 36 proc. jest taki, jak powinien być, a 4 proc. uważa, że za mały. Natomiast 52 proc. uznało, że jest "za duży". Połowa uważa, że władze państwowe powinny kierować się społeczną nauką Kościoła. Przeciwnego zdania było 42 proc.

• Ks. Marek Dziewiecki został wiceprzewodniczącym Europejskiego Centrum Powołań (European Vocations Service). Centrum zrzesza krajowe ośrodki powołań z większości Kościołów Europy; działa na podstawie statutu zatwierdzonewgo przez Konferencję Episkopatów Europy (CCEE). 49-letni ks. Dziewiecki jest teologiem i psychologiem. W 1999 r. został krajowym duszpasterzem powołań. Od 1989 r. jest członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości, a od 1993 r. - ekspertem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny