adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 28 (2818)
13 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzKsiądz, żona i troje dzieci


Czy mimo obowiązującego w Kościele rzymskokatolickim celibatu ojciec rodziny może zostać księdzem? Okazuje się, że tak: w katedrze w Ratyzbonie (Niemcy) święcenia kapłańskie przyjął w minioną sobotę Robert Ploss, mąż i ojciec trojga dzieci.

Robert Ploss był przez osiem lat pastorem Kościoła ewangelicko-luterańskiego. Kiedy trzy lata temu postanowił przejść na katolicyzm, zwrócił się zarazem o udzielenie katolickich święceń kapłańskich. Aby mógł przyjąć święcenia, potrzebne było specjalne pozwolenie Jana Pawła II, zwalniające z celibatu - i o takowe zwrócił się do Watykanu biskup Rartyzbony.

Ploss pracował najpierw przez rok w administracji biskupstwa ratyzbońskiego, oczekując na zgodę Watykanu, a potem, gdy zgoda nadeszła, przez dwa lata odbywał praktykę w katolickiej parafii. Nie musiał studiować teologii katolickiej - Kościół wyszedł z założenia, że Ploss poznał ją dostatecznie dobrze podczas swych studiów teologicznych - a jedynie brał udział w kursach uzupełniających.

"Jest przywilejem Papieża - mówił podczas uroczystości biskup Ratyzbony - zwalniać z obowiązku celibatu duchownych innych wyznań, którzy przychodzą do Kościoła katolickiego i przyjmują w pełni wiarę katolicką"; biskup podkreślił zarazem, że choć celibat nie jest obowiązkowy także w Kościele unickim podległym Watykanowi, sytuacja ks. Plossa jest wyjątkowa. >br>
Ploss nie jest przy tym jedyny: 30 lat temu w bawarskich diecezjach miały miejsce podobne przypadki, gdy kilku pastorów ewangelickich, żonatych i posiadających dzieci, przeszło na katolicyzm i przyjęło święcenia. Częściej sytuacje takie zdarzają się ostatnio w Wielkiej Brytanii, gdzie żonaci księża Kościoła anglikańskiego, protestujący przeciw zmianom w swym Kościele (głównie kapłaństwu kobiet) przechodzili w ostatnich latach na katolicyzm i byli nadal duchownymi. O ile jednak duchowni anglikańscy nie muszą przyjmować święceń kapłańskich - ich święcenia pozostawały ważne - inaczej rzecz wygląda w przypadku pastorów, gdyż Kościół ewangelicki już od czasu Marcina Lutra nie zna sakramentu kapłaństwa. Wyjątkowe było zatem to, że w uroczystości święceń Roberta Plossa uczestniczyła jego żona, dwie córki i syn.

Monachijski dziennik "Süddeutsche Zeitung" podaje, że ksiądz Ploss raczej nie będzie pracować w "zwykłej" parafii i prawdopodobnie przydzielone zostanie mu duszpasterstwo "sektorowe" - czyli np. duszpasterstwo służby zdrowia, akademickie lub podobne. Ostateczna decyzja jeszcze jednak nie zapadła.

WP


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny