dotb.gif

„TP”, Nr 27 (2817), 6 lipca 2003, http://www.tygodnik.com.pl/tp/2817/religia03.php


Biskupi RPA: "Nie jesteśmy ponad prawem"


"Chcemy potwierdzić, że ani my, ani nasz Kościół nie stoimy ponad prawem. Naszą główną troską jest teraz ochrona dzieci i innych ofiar" - oświadczyli południowoafrykańscy biskupi komentując doniesienia o przypadkach seksualnych nadużyć z udziałem księży.

Oświadczenie Konferencji Biskupów RPA (SACBC) opublikował 10 czerwca "The Southern Cross" ("Krzyż Południa"), największy południowoafrykański tygodnik katolicki.

Pierwsze informacje o molestowaniu seksualnym i gwałtach dokonywanych przez duchownych pojawiły się w lokalnej prasie pod koniec maja. Natychmiast rozgorzała dyskusja nad skalą zjawiska i procedurami obowiązkowego powiadamiania władz. Media zarzuciły biskupom stawianie się ponad prawem, utrzymywanie alternatywnego systemu kar, a przede wszystkim zmowę milczenia. Nadużycia seksualne popełniane przez księży to pedofilia oraz nagminne w Afryce Południowej molestowanie i gwałcenie kobiet, także zakonnic (ubolewanie z powodu "seksistowskiego i opresyjnego traktowania" czarnych zakonnic wyraziła już organizacja afrykańskich księży). W wydanym dla prasy oświadczeniu biskupi stwierdzili, że nie można akceptować niemoralnego zachowania ludzi Kościoła i że wszelkie przestępstwa na tym tle powinny być ścigane przez prawo. Napisali też, że ich moralnym obowiązkiem jest nie tylko informowanie ofiar gwałtów o ich prawach, ale i - wychodząc poza obowiązujące Kościół ustalenia prawne - pomoc w składaniu doniesień na policję. Biskupi podkreślili, że dochodzenia kościelne w tej sprawie są prowadzone osobno od karnych i nie uzurpują funkcji procesu sądowego. Pod presją opinii publicznej zgodzono się na powstanie centralnej bazy informacji o przypadkach seksualnych nadużyć w Kościele. - Musimy najpierw uznać, że jesteśmy skromnymi przewodnikami Kościoła, gotowymi uważnie słuchać wiernych i przede wszystkim ofiar - powiedział bp Kevin Dowling z Rustenburga, zapytany przez "The Southern Cross" o przyszłość Kościoła w RPA. - Musimy szukać przebaczenia za wyrządzone krzywdy, wyciągnąć wnioski z doświadczeń i stale poprawiać jakość naszej odpowiedzi dla ludzi zranionych i zniszczonych w taki właśnie sposób.

MF

© 2003 Tygodnik Powszechny. Kontakt: redakcja@tygodnik.com.pl