adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 27 (2817)
6 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzBiskupi RPA: "Nie jesteśmy ponad prawem"


"Chcemy potwierdzić, że ani my, ani nasz Kościół nie stoimy ponad prawem. Naszą główną troską jest teraz ochrona dzieci i innych ofiar" - oświadczyli południowoafrykańscy biskupi komentując doniesienia o przypadkach seksualnych nadużyć z udziałem księży.

Oświadczenie Konferencji Biskupów RPA (SACBC) opublikował 10 czerwca "The Southern Cross" ("Krzyż Południa"), największy południowoafrykański tygodnik katolicki.

Pierwsze informacje o molestowaniu seksualnym i gwałtach dokonywanych przez duchownych pojawiły się w lokalnej prasie pod koniec maja. Natychmiast rozgorzała dyskusja nad skalą zjawiska i procedurami obowiązkowego powiadamiania władz. Media zarzuciły biskupom stawianie się ponad prawem, utrzymywanie alternatywnego systemu kar, a przede wszystkim zmowę milczenia. Nadużycia seksualne popełniane przez księży to pedofilia oraz nagminne w Afryce Południowej molestowanie i gwałcenie kobiet, także zakonnic (ubolewanie z powodu "seksistowskiego i opresyjnego traktowania" czarnych zakonnic wyraziła już organizacja afrykańskich księży). W wydanym dla prasy oświadczeniu biskupi stwierdzili, że nie można akceptować niemoralnego zachowania ludzi Kościoła i że wszelkie przestępstwa na tym tle powinny być ścigane przez prawo. Napisali też, że ich moralnym obowiązkiem jest nie tylko informowanie ofiar gwałtów o ich prawach, ale i - wychodząc poza obowiązujące Kościół ustalenia prawne - pomoc w składaniu doniesień na policję. Biskupi podkreślili, że dochodzenia kościelne w tej sprawie są prowadzone osobno od karnych i nie uzurpują funkcji procesu sądowego. Pod presją opinii publicznej zgodzono się na powstanie centralnej bazy informacji o przypadkach seksualnych nadużyć w Kościele. - Musimy najpierw uznać, że jesteśmy skromnymi przewodnikami Kościoła, gotowymi uważnie słuchać wiernych i przede wszystkim ofiar - powiedział bp Kevin Dowling z Rustenburga, zapytany przez "The Southern Cross" o przyszłość Kościoła w RPA. - Musimy szukać przebaczenia za wyrządzone krzywdy, wyciągnąć wnioski z doświadczeń i stale poprawiać jakość naszej odpowiedzi dla ludzi zranionych i zniszczonych w taki właśnie sposób.

MF


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny