adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 27 (2817)
6 lipca 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej

  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Stanisław Lem
  Czesław Miłosz
  Jacek Podsiadło

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzDoktorat honoris causa UJ dla prof. Władysława Stróżewskiego

"Co mętne, rozjaśnia..."
"W Polsce jest wielu pracowników uniwersyteckich zajmujących się filozofią (...). Filozofów jednakże zaledwie dziesiątek. Nie mam żadnej wątpliwości, że wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje Władysław Stróżewski" - napisała Barbara Skarga.

27 czerwca w auli Collegium Maius profesor Władysław Stróżewski otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał ją za następujące zasługi - by wymienić tylko te, które podano w uchwale Senatu UJ: ogromny dorobek naukowy, pozwalający uznać go za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów; podejmowanie w sposób twórczy najpoważniejszych zagadnień filozoficznych oraz zagadnień związanych ze sztuką; odwaga i bezkompromisowość w czasach dla niego i kraju trudnych; praca na rzecz społeczności akademickiej; osiągnięcia pedagogiczne, wykłady i seminaria uznawane przez studentów za najważniejsze zajęcia, w jakich uczestniczyli i wykształcenie wielu magistrów i doktorów, dziś często wybitnych profesorów, dla których był wzorem mistrza i nauczyciela.

Wiele z tej okazji o dorobku i zasługach Profesora napisano (opinie przygotowali rektor KUL ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek i prof. dr hab. Barbara Skarga z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, laudację wygłosiła prof. dr hab. Beata Szymańska) i powiedziano. Bodaj najwyższa pochwała wyszła spod pióra prof. Skargi: "Stróżewski to, co mętne, rozjaśnia...". W uroczystości uczestniczyli obok Senatu Uniwersyteckiego Arcybiskup Metropolita Krakowa, oboje recenzenci, przedstawiciele Związku Podhalan, do których grona należy nowy Doktor Honorowy, i wielu ludzi nauki, kultury i studentów.

Dla "Tygodnika Powszechnego" to publiczne uznanie wielkości Profesora Stróżewskiego jest szczególnym powodem do radości i szlachetnej dumy. Od lat młodości związany z naszym pismem jako autor i przyjaciel, Władysław Stróżewski pozostaje jednym z ludzi nam najbliższych. Dołączając się do podniosłych gratulacji i życzeń z okazji nadania najwyższej uniwersyteckiej godności, chcemy jeszcze dodać: dzięki za to, że jesteś wiernym i wypróbowanym naszym przyjacielem. Plurimos annos, kochany Władku.

Ks. Adam Boniecki


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny