adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 21 (2811)
25 maja 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzPożegnanie "Azymutu"

Michał Okoński


Po pięciu latach przestaje się ukazywać "Azymut", wydawany przez krakowski Instytut Tertio Millennio miesięczny dodatek do "Gościa Niedzielnego".


Pierwszy numer pisma ukazał się w kwietniu 1998, ostatni, 62. - w maju 2003. "Ufając w siłę racjonalnego dyskursu, unikając postawy ideologizowania wiary zamieniającego religię w jej niebezpieczną karykaturę, z umiłowaniem katolickiej ortodoksji, ale otwarci na dialog, z szacunkiem dla innych wyznań, religii czy światopoglądów, dążąc do rozumienia ludzi inaczej od nas myślących, chcielibyśmy stać się jednym z miejsc publicznej debaty o podstawowych problemach stojących przed Kościołem i Polską" - deklarowała "na starcie" redakcja (formalnie na jej czele stał o. Maciej Zięba, faktycznie nad "Azymutem" czuwali jego młodzi współpracownicy z Instytutu, z redaktorem prowadzącym Piotrem Dardzińskim). Do współpracy pozyskano m.in. Krzysztofa Piesiewicza, Wojciecha Roszkowskiego, o. Michała Zioło i Andrzeja Zolla (stałe rubryki; "kącik" miał też o. Zięba), ale pismo imponowało także przekładami z prasy zachodniej, przede wszystkim z "First Things". Można więc było znaleźć w "Azymucie" eseje Mary Ann Glendon, ks. Richarda Johna Neuhausa, George'a Weigla i kard. Avery'ego Dullesa. Wiele miejsca poświęcano nauczaniu Jana Pawła II. Stopniowo redakcja poszerzała pole zainteresowań i wprowadzała nowe gatunki, m.in. ankiety ("Czym są media katolickie", "O świeckich w Kościele"), reportaże i wywiady. Jednym z ostatnich była głośna rozmowa z Jarosławem Gowinem. Redaktor naczelny miesięcznika "Znak", pytany o możliwość zwołania III Soboru Watykańskiego, dzielił się m.in. wątpliwościami na temat nauki Kościoła w dziedzinie antykoncepcji. Po tej publikacji redakcja "Gościa" oświadczyła, że nie podziela żadnego z poglądów Gowina, a w kolejnych numerach ukazywały się polemiki zwolenników tzw. naturalnego planowania rodziny.

Likwidację dodatku katowicki tygodnik motywuje względami ekonomicznymi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wydawanie co miesiąc dodatkowych 16 stron kosztowało 400 tys. zł rocznie, sprzedaż "Gościa" z "Azymutem" nie wzrastała, a Instytut nie był w stanie partycypować w kosztach.

Zniknięcie intelektualnego dodatku do popularnego tygodnika jest dla katolickiej inteligencji poważną stratą. Czasem studyjny i nieco akademicki, czasem polemiczny (publicystyka o. Zięby, który np. w ostatnim numerze spierał się o wojnę w Iraku z Jackiem Kuroniem i ks. Stanisławem Musiałem), "Azymut" dawał czytelnikom okazję o samodzielnego i krytycznego myślenia.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny