adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 18 (2808)
4 maja 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarz

7 proc. sprzedanych książek w Polsce to książki katolickie


Targi na Stegnach

Ks. Adam Boniecki


Na nic by się zdał upór organizatorów, gdyby Targi Wydawców Katolickich nie odpowiadały realnej potrzebie. Odbywająca się już po raz dziewiąty impreza na warszawskich Stegnach pozwala zobaczyć, gdzie zapuszcza się dziś myśl katolików.

Od 25 do 27 kwietnia swój dorobek prezentowało 91 wydawców z kraju i (śladowo) z zagranicy. Gościem honorowym było wydawnictwo franciszkanów z Moskwy z "Encyklopedią Katolicką". Wydano już tomy od A do Z (w alfabecie rosyjskim Z jest dziewiątą literą). - Odkąd są te targi, organizatorzy innych zabiegają o nasz udział - mówi prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marek Otolski. - Widać też, że jest zapotrzebowanie na ważne i poważne książki religijne. Skoro wydawcy muszą się liczyć z "popytem", dowiadujemy się nie tylko o aspiracjach myślicieli, ale i o potrzebach czytelników. Ktoś przecież te nowe pozycje kupuje, czyta.

Przed wejściem miła panienka podaje mi ulotkę "Antyk. Pismo konserwatystów". Który "Antyk"? - pytam. Z placu Grzybowskiego. Więc ja, że jestem z "Tygodnika". Uśmiech. To nic, mogę ulotkę zatrzymać. "Antyk", ale ten z Kęt, nagrodzono "Feniksem" za serię klasyków.

U wejścia plakat: Krzysztof Zanussi, "Bigos nie zginie!...w rodzinnej Europie". Wywiad-rzeka Doroty Maciejewskiej z Mistrzem, wydany przez prymasowskie "Gaudentinum" ze wstępem prezydenta Kwaśniewskiego. Sojusz ołtarza z tronem? Jeśli nawet, to w dobrej sprawie, bo książka należy do nielicznych, które o wejściu do UE mówią ze znajomością rzeczy i ludzkim językiem. Ilustracje: "Zanussi z 15 wielkimi tego świata" jakoś, dzięki treści, bronią się przed posądzeniem o snobizm.

"Feniksy 2003" jury SWK przyznało za pozycje wydane w roku 2002. Wśród wyróżnień sukces aniołów. W kategorii nauk kościelnych "Księga o Aniołach" (WAM), pod redakcją Herberta Oleschko, a w kategorii edytorskiej - album (Rosikon Press i pelplińskiego "Bernardinum") "Anioły" ks. Wiesława Niewęgłowskiego.

Z licznych książek pedagogicznych wyróżniono serię "Poradniki dla rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców" ("Jedność" Kielce). Za autorów zagranicznych nagrodzono krakowską oficynę "m" (przekłady dzieł Joachima Gnilki: "Piotr i Rzym", "Paweł z Tarsu" i "Teologia Nowego Testamentu"). Za serie wydawnicze - wspomniany wyżej "Antyk" i "Tyniec": seria "Źródła monastyczne". Nauki kościelne: (znów!) "m" za "Leksykon teologii fundamentalnej" pod redakcją ks. prof. Mariana Ruseckiego. W kategorii albumów i edytorskiej - Wyd. Ryszard Kluszczyński (Kraków) "Polska sztuka sakralna" Tadeusza Chrzanowskiego.

Książki dla dzieci: "Verbinum" - książeczka "Od Świętego Mikołaja do Świętego Marcina" Barbary Ogrodowskiej, Andrzeja Sujki i s. Gabrieli Tacicy, oraz "Idę przez świat i patrzę" o. Kazimierza Tomaszewicza. Nagrodę za książkę dla młodzieży przyznano pijarskiemu wydawnictwu eSPe (Kraków) za serię "Pójdź za Mną!". Za książkę autora zagranicznego - "Historia filozofii starożytnej" Giovaniego Reale (wydawnictwo KUL) w przekładzie Edwarda Iwo Zielińskiego, który za ten przekład otrzymał nagrodę w kategorii tłumacza.

Główną Nagrodę Wydawców Katolickich - "Feniks 2003" - otrzymali Irena Sułkowska-Kuraś i Stanisław Kuraś za "Bullarium Poloniae" (tomy I-VI wydane w latach 1982-1998, tom VII oddany do druku, tom VIII w przygotowaniu), wydanych staraniem Fundacji Jana Pawła II. Ogromny zbiór wyciągów z wszystkich dokumentów papieskich dotyczących Polski - od roku 1000. Opracowano je do roku 1464, całość ma sięgać do roku 1500.

Targom towarzyszyły spotkania i debaty z udziałem autorów i autorytetów takich jak Halina Bortnowska, abp Józef Życiński, Jarosław Gowin, o. Jacek Salij i inni. Szczególnie uroczyście - bo z udziałem Nuncjusza - uczczono wydany przez UKSW wybór poezji Karola Wojtyły "Ukryty blask" pod redakcją ks. Jana Sochonia. Piękny wybór z ciekawym (np. teza "poetycki pogląd na świat stanowi podłoże wszystkiego, co teraz Jan Paweł II wypowiada jako namiestnik Chrystusa") posłowiem niestety nie podaje dat powstania wierszy, ani miejsca pierwodruku.
Targi były w miarę pluralistyczne. Nie zjawiły się "Niedziela" i "Radio Maryja", były jednak "Polwen" z "Encyklopedią białych plam" oraz "Nortom" - demaskujący różne rzeczy, ostatnio zagrożenia związane z wejściem Polski do UE.

Adres internetowy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: www.swk.pl


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny