adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 18 (2808)
4 maja 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet


Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA | KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE | ...I W POLSCE


STOLICA APOSTOLSKA

• Sześcioro Włochów beatyfikował Jan Paweł II w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Na Plac św. Piotra przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Nowymi błogosławionymi zostali: Jakub Alberione (zob. obok: tekst ks. Mariusza Krawca); Marek z Aviano (1631-99) - kapucyn, kaznodzieja, uzdrowiciel, propagator odnowy życia chrześcijańskiego w ówczesnej Europie; Maria Krystyna Brando (1856-1906) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego; Eugenia Ravasco (1845-1900) - założycielka Zgromadzenia Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; Maria Dominika Mantovani (1862-1934) - współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny oraz Julia Salzano (1846-1929) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca.

Zwracając się do rodaków Jan Paweł II zapewnił o swej łączności w modlitwie z sanktuarium w Łagiewnikach i powiedział: "Błogosławiony Marek z Aviano jest także związany z naszą historią. To był właśnie ten legat, który po zwycięstwie Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem zawiózł do Papieża jego informację, która brzmiała tak: "Veni, vidi, Deus vicit!" (Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył!)".

• Jan Paweł II wystosował do Fidela Castro list w związku z niedawnymi represjami wobec kubańskich opozycjonistów. Papieski niepokój wzbudziły zarówno surowe wyroki na 78 dysydentów, jak i fakt stracenia trzech spośród 11 porywaczy promu, którzy usiłowali dostać się do USA. Informację o wysłaniu listu ujawniło niemal dwa tygodnie po tym fakcie watykańskie Biuro Prasowe.

• Członkowie Akcji Katolickiej mają "obowiązek i prawo nieść Ewangelię, świadczyć o jej aktualności dla współczesnego człowieka i zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga" - powiedział Jan Paweł II do przedstawicieli tego stowarzyszenia, przebywających w Watykanie z okazji 10-lecia reaktywowania Akcji w Polsce. Papież przypomniał, że 10 lat temu prosił biskupów polskich, przybyłych do Rzymu w ramach wizyty "ad limina", aby postarali się o przywrócenie Kościołowi tej formy apostolstwa świeckich. "Dziś mogę powiedzieć, że wypełnili to zadanie, a wy i wszyscy członkowie Akcji Katolickiej jesteście wspaniałym darem dla całej wspólnoty Ludu Bożego" - dodał Jan Paweł II.

• Psalm 136. wysławiający dobroć i moc Boga był tematem katechezy Jana Pawła II podczas środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. "Miłość i dobroć Pana, wysławiane w Psalmie 136, ujawniają się najpełniej i ostatecznie w tajemnicy paschalnej" - powiedział Papież.

• Pontyfikat Jana Pawła II jest czwartym pod względem długości w dziejach Kościoła. 24 kwietnia minęły 24 lata, 6 miesięcy i 8 dni pontyfikatu. Tyle swój urząd sprawował w XVIII w. Pius VI. Najdłużej kierowali Kościołem - oprócz św. Piotra - Pius IX (31 lat i 7 miesięcy) oraz Leon XIII (25 lat i 5 miesięcy).KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

• Premier Rosji Michaił Kasjanow poinformował, że wizyta Jana Pawła II w tym kraju jest możliwa "w najbliższym czasie", choć sprzeciwia się jej Cerkiew. Watykan zabiega, by podczas sierpniowej pielgrzymki do Mongolii Papież zatrzymał się na krótki postój w Kazaniu, gdzie spotkałby się z prezydentem Putinem i przekazałby Rosjanom ikonę Matki Bożej Kazańskiej.

• Władze Tatarstanu zaprosiły Papieża do Kazania - potwierdził doradca prezydenta tej Republiki, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Dodał jednak, że potrzebna jest zgoda i zaproszenia ze strony patriarchy moskiewskiego Aleksego II i prezydenta Putina.

• Wizyta Jana Pawła II w Rosji jest "absolutnie nieprawdopodobna" - powiedział rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Igor Wizanow. W wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA oświadczył, że patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II wkrótce "będzie mógł spotkać się z premierem Włoch Silvio Berlusconim". Rzecznik dodał, że Cerkiew oczekuje od premiera, iż przekona Watykan do "konkretnych" rozwiązań w sprawie "katolickiego prozelityzmu" i działalności katolików na zachodniej Ukrainie. Skrytykował też fakt, że Watykan nie poinformował wcześniej Patriarchatu o planach zwrotu ikony Matki Bożej Kazańskiej i wizyty Jana Pawła II.

• W Chinach doszło do nowych prześladowań duchownych z "podziemnego" Kościoła katolickiego. "W Wielkim Tygodniu uwięziono jednego księdza i osiemnastu seminarzystów w prowincji Fuzhou, kiedy podczas spotkania w parku odmawiali wspólnie modlitwę" - poinformowała agencja Ucanews. Zatrzymanych skazano na miesiąc więzienia. Również na początku kwietnia policja przeszukała mieszkanie 83-letniego biskupa Thomasa Zeng Jingmu w Yujiang. Skonfiskowano wiele przedmiotów religijnych, pobito kilku wiernych, a jedną kobietę aresztowano. Jej los jest nieznany. "Takie incydenty są przed uroczystościami kościelnymi na porządku dziennym" - powiedział bp Zeng, pozostający od lat pod ścisłą kontrolą policji. Komunistyczny rząd w Pekinie uznaje tylko Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które nie utrzymuje kontaktów z Watykanem....I W POLSCE

• Do udziału w referendum unijnym wezwał Polaków metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki podczas gnieźnieńskich uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski (27 kwietnia). W homilii hierarcha nazwał społeczną niesprawiedliwością panujące w kraju bezrobocie i potępił brak uczciwości w życiu publicznym. "Jego przejawy obserwujemy na różnych poziomach. Chodzi o najprzeróżniejsze formy poniżania człowieka, formy braku pracy, braku uczciwości życia publicznego" - wyliczał arcybiskup. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz.

• Ponad 150 tys. pielgrzymów modliło się w strugach deszczu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas Mszy w Niedzielę Miłosierdzia kard. Franciszek Macharski ponowił papieski akt zawierzenia ludzkości Miłosierdziu Bożemu. Przypominając ubiegłoroczną pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, metropolita powiedział: "Poświęcić tę bazylikę to znaczyło pokazać światu drogę do Miłosierdzia Bożego przez wiarę, miłość, ufność i nawrócenie".

• Za krzywdy wyrządzone Polakom przez Niemców w XIX i XX w. przeprosił bp Josef Homeyer, ordynariusz diecezji Hildesheim. Hierarcha przybył do Gniezna 23 kwietnia w pielgrzymce pokutnej wraz z 40 księżmi tworzącymi Radę Kapłańską diecezji. "Jesteśmy przygnębieni straszliwymi zbrodniami i głęboko zadanymi ranami, które Niemcy, mimo wszystko nasz ukochany kraj, uczyniły w ostatnich dwóch stuleciach wam, narodowi polskiemu i waszej ukochanej ojczyźnie. Dlatego czujemy się zmuszeni, tutaj, przy grobie św. Wojciecha, zwrócić się do was z prośbą: proszę, przebaczcie nam!" - powiedział bp Homeyer podczas Mszy w katedrze. Organizatorem pielgrzymki był ks. Stanisław Budyń, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

• Nowy ordynariusz włocławski Wiesław Mering przyjął święcenia biskupie i odbył ingres do katedry we Włocławku (26 kwietnia). Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Współkonsekratorami byli: ustępujący biskup włocławski Bronisław Dembowski i biskup pelpliński Jan Szlaga.

• Tysiąc studentów dziennych i zaocznych oraz klerycy z seminarium rozpoczną w październiku naukę na jedynym w regionie północno-zachodnim Wydziale Teologicznym w Szczecinie. Tak zadecydował senat tamtejszego Uniwersytetu. To wynik porozumienia miedzy władzami uczelni i abpem Zygmuntem Kamińskim.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny