adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 17 (2807)
27 kwietnia 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Michał Komar
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarzBiedny Kościół

Jacek Kubiak z Rennes


Wydawało się, że Kościół katolicki we Francji żyje skromnie. Komisja ekonomiczna tamtejszego Episkopatu zwołała pod koniec marca sesję w Valpré pod Lyonem, na którą przyjechało ponad 70 ekonomów z diecezji. Okazało się, że francuski Kościół nie tyle żyje skromnie, ale jest wręcz biedny.

Zestawienie wyników ekonomicznych zaledwie 30 proc. diecezji (30 z 95) nie napawa otuchą. Tylko jedna ma dodatni bilans finansowy, reszta przynosi straty. Średnia kwota diecezjalnego długu wynosi 811 tys. euro rocznie. Diecezje funkcjonują dzięki - nieprzewidywalnym - datkom w postaci spadków i prywatnych zapisów. Od 1905 r., gdy zatwierdzono rozdział Kościoła od państwa, republika nie płaci na budowę i konserwację kościołów (poza tzw. diecezjami konkordatowymi: Alzacja-Mozela i Gujana). Państwo utrzymuje wyłącznie świątynie wybudowane przed 1905 r. Wbrew powszechnym we Francji opiniom także Watykan nie łoży na francuskie diecezje. Aż 75 proc. wydatków pochłaniają pensje i emerytury księży i laikatu.

Przychody Kościoła to głównie "taca" (180 mln euro w 2001 r.), różne zbiórki na cele parafialne (177 mln euro), datki "na Mszę" (średnio 14 euro za Mszę; w sumie 60 mln euro w 2001 r.). Jednak liczba rodzin płacących na Kościół stale maleje. W 1995 r. było ich 1,8 mln; w 2000 r. - już tylko 1,75 mln. Tym samym roczna suma płacona przez statystyczną rodzinę wzrosła z 91,5 do 99,1 euro.

Taki jest finansowy efekt "wyludnionych kościołów". Tylko parafianie w zachodniej Francji (tradycyjnie katolicka Bretania i Wandea), jak i wschodnich, górskich diecezji (np. Sabaudia) słyną z hojności.

W dużych miastach, np. w Paryżu, Bordeaux czy Tuluzie, datki są dość znaczne, ale w rolniczych i małomiasteczkowych regionach, czyli w większości kraju, Kościół nie może liczyć na wsparcie. W liczącej tysiąc mieszkańców miejscowości Villamblard (80 km od Bordeaux) kościół parafialny ożywia się tylko w lipcu i sierpniu, bo wtedy zjeżdżają tu na wakacje Paryżanie. Finanse parafii ratuje kilkanaście rodzin Portugalczyków, osiadłych w latach 70. i 80.

Episkopat od lat niepokoi się finansami. W 2001 r. na stanowisko generalnego ekonoma (zastępcy sekretarza Konferencji Biskupów Francji ds. finansowych) po raz pierwszy powołano świeckiego specjalistę - to właśnie 42-letni Olivier Lebel był inicjatorem spotkania z Valpré. Aby myśleć o poprawie, trzeba najpierw rozpoznać faktyczny stan finansów. A to niełatwe, bo każda diecezja jest niezależną jednostką finansową. Zaledwie 1/3 z nich zgodziła się na udział w sympozjum. By wyprowadzić Kościół z zależności od spadków i zapisów notarialnych, Lebel proponuje system "subskrypcji" docelowej: dobroczyńcy chętniej przekażą większe sumy, znając z góry ich przeznaczenie. Jednak za najważniejsze episkopalny ekonom uważa całkowitą przejrzystość finansową i wczesne przewidywanie zmian, np. demograficznych. "Dziś Kościół we Francji liczy 15 tys. księży, za 10 lat będzie ich 5 tys. Diecezje muszą się do tego zawczasu przygotować" - przestrzega Lebel.


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny