adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Nowy numer
NR 14 (2804)
6 kwietnia 2003


  Spis treści
  Komentarze
  Obraz tygodnia
  Kronika religijna
  Liturgiczne czytania
  tygodnia

  Medytacja biblijna
  ks. Mieczysław Maliński
  Kobiety w Biblii
  Przegląd prasy krajowej
  Przeglad prasy
  zagranicznej
  Notatki
  Wśród książek
  Z płyty na płytę
  Listy
FELIETONY
  Józefa Hennelowa
  Małgorzata Musierowicz
  Ewa Szumańska
  Andrzej Dobosz
  Marcin Król
  Jacek Podsiadło
  Michał Komar
  Stanisław Lem

  Tematy miesiąca

DODATKI TEMATYCZNE

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Wersja do druku
Napisz komentarz

Wystawa poświęcona Janowi Józefowi Szczepańskiemu


Szukając autorytetu


Wystawę poświęconą Janowi Józefowi Szczepańskiemu otwarto w Drezdenku koło Gorzowa Wielkopolskiego. Stała się ona pośmiertnym hołdem dla znakomitego pisarza, który zmarł 20 lutego br.
Uroczystości w dniu 7 marca rozpoczęło spotkanie w auli Liceum Ogólnokształcącego pod hasłem "Pisarz, żołnierz września, oficer AK". Prof. Andrzej Sulikowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, monografista pisarza, interpretował niektóre jego dzieła, przede wszystkim opowiadania wojenne. Wspominał spotkania z pisarzem w Krakowie i w Kasince, mówił o podróżach Szczepańskiego, o jego fascynacji górami, o dokonaniach taternickich, o studiach orientalistycznych. Lekcję literatury uzupełniła Aleksandra Pietrowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, która - odwołując się do życiorysu pisarza - przedstawiła "Powojenne losy żołnierzy AK".
Wiesław Pietruszak, inicjator i organizator przedsięwzięcia, profesor matematyki w miejscowym liceum, mówi: "W moim odczuciu Jan Józef Szczepański może stanowić autorytet dla współczesnego człowieka, a dziś każdy poszukuje jakiegoś wzoru".
Punktem kulminacyjnym uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej w Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera. Zdjęcia pochodzą z rodzinnego archiwum pisarza i ze zbiorów Julii Hartwig, Krzysztofa Kozłowskiego, Łukasza Tischnera. Pokazują Szczepańskiego w różnych okresach życia: jako małego chłopca, żołnierza II Rzeczypospolitej, młodego partyzanta, pracownika redakcji "Tygodnika Powszechnego", prezesa Związku Literatów Polskich, a później Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureata nagrody PEN Clubu. Widzimy go podczas codziennych prac przy górskim domu na zboczach Lubogoszczy, podczas spaceru nad morzem czy rozmowy z wnukami. Oglądamy Szczepańskiego z Papieżem, z żoną Danutą z Wolskich, z dziećmi, z przyjaciółmi: Jerzym Turowiczem, Arturem Międzyrzeckim, Kazimierzem Traciewiczem, Jerzym Zagórskim.
Całość przedsięwzięcia wspiera Fundacja Stefana Batorego, a także starostwo powiatowe w Strzelcach Krajeńskich. Współorganizatorem jest ponadto Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej SAUERIANUM. Wystawa w Drezdenku potrwa do końca marca, następnie pojedzie do Niepołomic, Zielonej Góry, Słubic nad Odrą i Międzyrzecza. Organizatorzy czekają na zaproszenia z innych miast.

Aleksandra Bielatko


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny