adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Ksiazki nr 24/2003

„Książki w Tygodniku”
„TP” nr 24/2003  Tygodnik Powszechny


  Felietony

  Tematy miesiąca


STAŁE DODATKI

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Przeczytane

Dwa grube tomy

Paweł Śpiewak

Wersja do druku
Napisz komentarz

Do słowników się zagląda, słowników się nie czyta. Wbrew regułom sztuki, pierwszy tom "Polskiego Słownika Judaistycznego" przeczytałem z przyjemnością i korzyścią. Mówiąc o nim, nacisk należy położyć i na "polski", i na "judaistyczny".
Zawiera on hasła ważne dla judaizmu: postaci biblijne, rytuały, święta, modlitwy. A także hasła, które dotyczą polskich Żydów: rabinów, cadyków, pisarzy, malarzy, polityków - od Baal Szem Towa po Henri Bergsona, urodzonego w rodzinie Zbytkowerów. Co znaczące, pojawiają się też Polacy, zasłużeni w ratowaniu Żydów i pielęgnowaniu ich kultury - m.in. Karski, Abramow-Newerly, Kossak-Szczucka. Słownik opisuje wydarzenia i miejsca ważne dla kultury i polityki. Pojawia się nawet Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Świetnie dobrano ilustracje i tablice. Dzieło jest efektem wieloletniej pracy bardzo dobrego polskiego zespołu fachowców. Znak to, że po raz pierwszy w historii powstaje polskie środowisko badaczy historii Żydów. Na rynku wydawniczym jest to czwarty tego rodzaju słownik judaistyczny; ten mam za najpoważniejszy. Teraz z niecierpliwością czekam na tom drugi.

*


Uczniowie profesora Marcina Kuli przygotowali na jego cześć księgę pamiątkową "PRL: trwanie i zmiana." Poszczególne teksty ukazują różne wymiary życia za socjalizmu: wybory pierwszych sekretarzy, kontrolę granic, peerelowski system paszportowy, zakres nomenklaturyzacji stanowisk, afery korupcyjne i prywatki. Opisane zostały kryzysy polityczne z lat 1956 i 1980. Prof. Paweł Machcewicz zastanawia się, czy rok 1956 rzeczywiście stanowi przełom w dziejach PRL-u. Bardzo wiele wskazuje na to, że ciągłość wygrywa ze zmianą, że przez cały okres socjalizmu obowiązywały te same reguły rządzenia państwem i gospodarką, że rozrastała się władza nomenklatury, że zmieniał się, ale nie słabł nacisk na kler, że liczba tajnych współpracowników UBP i SB w latach stalinowskich i w latach 80. była podobna, że kontrola prasy i poczty nie słabła. Niemal wszystkie artykuły są niezwykle kompetentne i tworzą spójną całość. Sądzę, że profesor Kula może być dumny ze swoich uczniów.

"Polski Słownik Judaistyczny. Dzieje-Kultura-Religia-Ludzie", t I., Opracowali Zofia Borzymińska i Rafał Żebrowski, Warszawa 2003. Prószyński i S-ka.

"PRL - TRWANIE I ZMIANA" (red. naukowa: Dariusz Stola i Marcin Zaremba), Warszawa 2003, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny