adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona

Ksiazki nr 24/2003

„Książki w Tygodniku”
„TP” nr 24/2003  Tygodnik Powszechny


  Felietony

  Tematy miesiąca


STAŁE DODATKI

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
KSIĄŻKI W TYGODNIKU

Czy Śląska już nie ma?
Z Henrykiem Wańkiem, autorem "Finis Silesiae", rozmawia Aleksandra Klich

"Śląsk w swej historii bezustannie padał ofiarą różnych politycznych konceptualizmów, u podłoża których stał nacjonalizm, raz niemiecki, raz polski, później znów niemiecki - nazistowski tym razem - i polski, komunistyczny na odmianę. Więc może wystarczy tego"

Śląsk w sarkofagu
Krzysztof Karwat

W odautorskim posłowiu do "Finis Silesiae" Henryk Waniek w dość osobliwy sposób zwierzył się ze swych pisarskich wątpliwości i niepokojów. Wyznał, że - ni mniej, ni więcej - chciał pomysłem na tę powieść "zarazić znajomą pisarkę".

Lektura miesiąca: o prozie wspomnieniowej Michała Głowińskiego

Punkty pamięci
Juliusz Kurkiewicz

Głównym bohaterem książek wspomnieniowych Głowińskiego jest świadomość narratora-opowiadacza. Książki te układają się w przewrotną opowieść rozwojową, której bohaterowi zaoferowano modelową edukację dwudziestowieczną.

Portrety wydawców: Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Republika podróżników
Jan Strzałka

Vera i Jan Michalscy lubili podróżować. Najpierw kursowali między Szwajcarią a Paryżem, później na ich trasie pojawiła się Warszawa. Te podróże odbywali w interesach. Do Petersburga, Gwatemali albo na Biegun Północny wiodła ich miłość do literatury i ciekawość świata.

Joanny Pollakówny słowo ostatnie

Ogarnąłeś mnie chłodem...
Jacek Łukasiewicz

Ostatni tom wierszy Joanny Pollakówny, ułożony przez nią przed śmiercią, odczytujemy jako jej słowo ostatnie. Od odejścia poetki nie minął jeszcze rok. Są to wiersze o śmierci, jest w nich perspektywa religijna, a zarówno ten temat, jak i ta perspektywa obecne były w dawniejszych jej wierszach, a także - choć inaczej - w jej książkach o malarstwie.

Nowa powieść Magdaleny Tulli

Świat, którego nie ma komu zbawić?
Izabela Poprawa

"Tryby" Magdaleny Tulli to książka przewrotna. Może się wydać jedynie pesymistyczną opowieścią o tzw. światach niemożliwych, czyli o nieuchronnej poznawczej klęsce każdej narracji. Każdej, więc i rzeczywistości, która także miałaby istnieć wyłącznie jako opowieść.

Polacy i Niemcy o Armii Krajowej

Historia sąsiada
Joachim Trenkner

Historia Polski nadal pozostaje dla wielu Niemców "białą plamą", choć ostatnio w Niemczech wydaje się więcej książek jej poświęconych. Jedną z nich jest imponujący tom o Armii Krajowej, który ukazuje się na rok przed 60. rocznicą Powstania Warszawskiego.

(Wschodnio-)niemiecka (nie-)solidarność
Wojciech Pięciak

Odpowiedzi na to pytanie szukają także polscy publicyści, zajmujący się historią Niemiec Wschodnich: dlaczego w relacjach między Polakami a Niemcami z NRD nie wytworzyło się podobne poczucie wspólnoty jak między Polakami a mieszkańcami Związku Sowieckiego, Węgrami, Czechami i Słowakami?Polacy - Niemcy: w nowej perspektywie
Agnieszka Sabor

Słowo "dialog" stało się częścią obowiązującej dziś w Europie politycznej poprawności. Używane w nadmiarze, zaczęło tracić właściwe znaczenie. Zaczęto je łączyć z innymi pojęciami, takimi jak "tolerancja", "negocjacje", "kompromis", "edukacja". Tymczasem w dialogu chodzi o coś zupełnie innego.Oblicza płynnej nowoczesności według Zygmunta Baumana

Dmuchać na zimne
Jarosław Makowski

Ludzkość znalazła się dziś w sytuacji, dla której analogii próżno szukać w historii. Świat współczesny aż roi się od zasadzek i nieprzetartych dróżek. By stąpać bezpiecznie po tej ziemi nieznanej, trzeba nie tylko przebiegłości lisa, ale i nieskazitelności gołębia. Czy są to cechy, które charakteryzują dzisiejszego Homo sapiens?

Lektury pobożne

Świadectwa i nauczyciele
Ks. Adam Boniecki

Aż trzy książki, w których znane postacie opowiadają o swojej wierze? Widocznie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju lektury. Potrzebujemy świadectw, tak samo jak potrzebujemy nauczycieli z prawdziwego zdarzenia.

Pod władzą książek

Męska choroba
Andrzej Rostocki

Przeczytane

Dwa grube tomy
Paweł Śpiewak


 

  

Mapa serwisu


WYDARZENIA

Dni Tischnerowskie

Cztery strony niebaEsej roku 2002
według
„Res Publiki Nowej”

Jacek Sempoliński ZwątpienieHistoria pisma

Ludzie Tygodnika


Jerzy Turowicz
Jerzy Turowicz
1912-1999Archiwum
Jerzego Turowicza


Wydawca

Fundacja TPMedal sw.Jerzego


Medal Św. JerzegoArchiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny