adres: ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków
tel: (0-12) 422 25 18, 422 23 11
fax: (0-12) 421-67-31
e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl
REDAKCJA ARCHIWUM PROMOCJA REKLAMA PRENUMERATA
 
Główna strona
Jazz


JAZZ
"TP" nr 17/2003  Tygodnik Powszechny


  Felietony

  Tematy miesiąca


STAŁE DODATKI

UNIA DLA CIEBIE

KSIĄŻKI W TYGODNIKU

FILM W TYGODNIKU

JAZZ W TYGODNIKU

APOKRYF

KONTRAPUNKT


To jest strona archiwalna.

Aktualna strona internetowa "Tygodnika Powszechnego" znajduje się pod adresem www.TygodnikPowszechny.pl

Projekt, wykonanie, obsługa:
Verbanet
Jazzowa mapa Polski

Marek Dusza

Wersja do druku
Napisz komentarz

Polska stoi przede wszystkim festiwalami jazzowymi: jest ich około czterdziestu, od Warszawy do Sulęczyna na Kaszubach. Ponieważ jazz gwarantuje rozrywkę na wysokim poziomie i nieustannie przyciąga publiczność, festiwalowe inicjatywy (a także warsztaty jazzowe) wspierają najczęściej lokalne samorządy. Wiele dzieje się także w klubach - zarówno w metropoliach, jak i mniejszych miastach Polski. Poniżej podajemy najważniejsze informacje i adresy.

FESTIWALE

  Warszawa

 • JVC Jazz Jamboree odbędzie się po raz 45. w dniach 17-19 października w Sali Kongresowej. Jeden z najstarszych festiwali w Europie nosi od ubiegłego roku logo głównego sponsora. Przez lata występowały tu największe gwiazdy światowego jazzu: Dizzy Gillespie, Duke Ellington, Thelonious Monk, Julian "Cannonball" Adderley, Charlie Mingus, Sarah Vaughan, Miles Davis, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Joe Zawinul, Ray Charles, Ornette Coleman, Diana Krall i Abbey Lincoln. Po raz trzeci festiwal będzie organizował Mariusz Adamiak.
  www.adamiakjazz.pl

 • Warsaw Summer Jazz Days - autorski festiwal Mariusza Adamiaka prezentuje amerykańską awangardę i utytułowane nazwiska (m.in. Herbie Hancock, Pat Metheny, Betty Carter, Bobby McFerrin, Pharoah Sanders, John Zorn, Chick Corea, Wayne Shorter, Sam Rivers). Dwunasta edycja rozpocznie się w połowie czerwca koncertem grupy King Crimson. Sensacją będzie występ legendarnej formacji Naked City (John Zorn, Bill Frisell, Wayne Horvitz, Fred Frith, Joey Baron). Natomiast największą publiczność przyciągną z pewnością Cassandra Wilson i Jan Garbarek.
  www.adamiakjazz.pl

 • Era Jazzu - Edycja Festiwalowa Ery Jazzu Dionizego Piątkowskiego odbywa się w kilku miastach Polski, ale w Warszawie występują zwykle wszyscy zaproszeni artyści. Koncerty odbywają się w marcu w różnych salach koncertowych. W tym roku gwiazdą było trio bandoneonisty Dino Saluzziego i kwartet gitarzysty Larry'ego Coryella. W kwietniu z trzema różnymi zespołami wystąpi saksofonista David Murray, a z Jackiem DeJohnette i Garym Peacockiem - słynny pianista Keith Jarrett. Na jesień planowane jest tournée Carli Bley. Oprócz tego Era Jazzu prezentuje w Warszawie i w największych miastach programy specjalne. Wydarzeniem ubiegłego roku był koncert "Penderecki... jazz" oraz jubileusz Joe Zawinula.
  www.jazz.pl

 • Letni Festiwal "Jazz na Starówce" organizuje od dziewięciu lat Agencja "IKA ART Wojciechowscy" i Jazz Club Rynek Staromiejskiego Domu Kultury. Impreza odbywa się w sobotnie wieczory lipca i sierpnia na Rynku Starego Miasta. Największą publiczność - ok. 4 tys. - zgromadził w ub. r. koncert Anny Marii Jopek, występowali także m.in. Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. W programie pojawiają się coraz liczniej światowe gwiazdy, np. Dave Liebman, Bob Malach i Bobby Watson.
  www.muzyka.wp.pl/jazznastarowce

 • Festiwal i Konkurs Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego - "Guitar City" odbywa się w kilku warszawskich klubach. W grudniu odbyła się jej siódma edycja z udziałem m.in. Davida "Fuze" Fiuczynskiego, a wcześniej gościły tu takie sławy jak John Scofield, Mike Stern, John Abercrombie i Hiram Bullock. Organizatorem jest niestrudzony gitarzysta-pedagog Grzegorz Gałuszka. Miejscem większości koncertów i konkursu jest Centrum Klubowe Riviera-Remont, a koncert galowy odbywa się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej i jest transmitowany przez radiową Trójkę.
  www.guitarcity.prv.pl

 • Jazz Forum Festival odbywa się w klubie Tygmont i ma kilka edycji. Czerwcowa była poświęcona weteranom z Jazz Band Ball Orchestra i Ragtime Jazz Band. Hasłem listopadowej było "Gdy wszyscy święci". Prezentacja młodych talentów, rekomendowanych przez redakcję magazynu "Jazz Forum" pod hasłem "Ci, na których liczymy", odbywa się we wrześniu. Odkryciem imprezy był m.in. pianista Sławomir Jaskułke.

 • Międzynarodowy Festiwal Jazz Tradycyjnego "Jazz Piknik" odbył się po raz pierwszy w ubiegłym roku, a powołany został, by wypełnić lukę po przeniesionej do Iławy "Złotej Tarce". W ostatnią niedzielę sierpnia w amfiteatrze Parku im. Sowińskiego na Woli całe rodziny słuchały m.in. Ewy Bem i zespołu Old Timers. Organizatorem jest Agencja Filharmonia.

  Polska - w miarę chronologicznie

   Styczeń

  Katowice
 • "Jazz raz po raz" - cykl koncertów z udziałem największych gwiazd światowego jazzu organizuje w Górnośląskim Centrum Kultury agencja ParaDam (Agnieszka Kloryga). W styczniu wystąpiło trio organisty Joeya DeFrancesco, w marcu Dave Douglas Septet, a w kwietniu gra trio pianisty Gonzalo Rubalcaby. Dalsze plany to: Branford Marsalis i Jan Garbarek.
  www.gck.org.pl, www.teatr-rozrywki.pl

  Bielsko Biała
 • Bielska Zadymka Jazzowa, w której ramach odbywa się kilkanaście imprez z udziałem gwiazd światowego, europejskiego i polskiego jazzu. W piątej edycji imprezy wydarzeniem były koncerty francuskiego wirtuoza akordeonu Richarda Galliano oraz amerykańskiego saksofonisty Chico Freemana. Tradycją i dodatkową atrakcją stały się koncerty w schronisku na górze Szyndzielnia. Organizatorem jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr, a duszą przedsięwzięcia - Jerzy Batycki.
  www.sztuka.bielsko.pl

   Luty

  Toruń
 • Jazz Od Nowa Festival odbywa się w Studenckim Klubie Pracy Twórczej "Od Nowa". W tym roku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Piotr Wojtasik, Oleś/Trzaska/Oleś i Jean-Luc Cappozzo, Zbigniew Namysłowski.
  www.odnowa.uni.torun.pl

   Marzec

  Wrocław
 • International Jazz Festiwal odbywa się w Pasażu Galerii Dominikańskiej

   Kwiecień

  Siedlce
 • Jazz Standards Festival odbędzie się już po raz siedemnasty, w dniach 24-26 kwietnia. Występuje tu cała polska czołówka, a gościnnie również gwiazdy zagraniczne. Organizator - Centrum Kultury i Sztuki.
  www.ckis.siedlce.pl

  Świdnica
 • Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe organizuje Świdnicki Ośrodek Kultury. Odbędą się w dn. 24-26 kwietnia po raz dziesiąty.
  www.sok.com.pl

  Ostrów Wielkopolski
 • Muzeum Jazz Festiwal organizuje Jerzy Wojciechowski i Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

  Mińsk Mazowiecki
 • Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Only Favourite Things". W ubiegłym roku odbyły się cztery koncerty od kwietnia do czerwca. Zagrali: Jacek Kochan, Alfoster, Wayne Krantz i Jean--Paul Bourelly.

   Maj

  Szczawnica
 • Dixieland Bridge in Central Europe proponuje występy w muszli koncertowej koło Palenicy.

  Gdynia
 • Gdyński Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Zgłoszenia przyjmuje Sylwia Marzec w Domu Kultury ul. Łowicka 51, tel. (058) 6680221

  Częstochowa
 • Hot Spring Jazz Festival po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Jazzowe. Częścią imprezy jest konkurs jazzu tradycyjnego "Swingujący Kruk". Zgłoszenia należy kierować na adres Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 18.

  Wrocław
 • Jazz nad Odrą & Konkurs na Indywidualność Jazzową organizuje po raz 38. Międzynarodowa Fundacja "Jazz nad Odrą". The Blues Brothers Day organizuje Firma "jazz dla mass"

  Jelenia Góra
 • Festiwal Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej oraz Konkurs o nagrodę "Złotego Krokusa".

  Kraków
 • Międzynarodowy Festiwal "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie" organizują po raz 10. Stowarzyszenie Jazzowy Kraków oraz Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
  www.jazz.krakow.pl

   Lipiec

  Gdynia
 • Gdynia Summer Jazz Days wystartował rok później niż festiwal w Warszawie. Odbywa się w drugi weekend lipca podobnie jak North Sea Jazz Festiwal - dzięki temu możliwe jest zaproszenie artystów występujących na tamtej imprezie. W Gdyni pojawiły się już największe światowe sławy. Organizatorem jest Agencja Koncertowa Colosseum (Jarosław Tylicki).
  www.colosseum.gdynia.pl

  Kraków
 • Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami organizuje Cracovia Music Agency.
  www.cracoviamusic.com

  Olsztyn
 • Olsztyńskie Noce Bluesowe organizuje Miejski Ośrodek Kultury. www.mok.olsztyn.pl

  Sulęczyno
 • Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz w Lesie" odbędzie się po raz ósmy 25 i 26 lipca w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych "Leśny Dwór". www.lesnydwor.pl

   Sierpień

  Sopot
 • Sopot Molo Jazz Festival zorganizuje w tym roku po raz ósmy Kąpielisko Morskie Sopot (Marcin Kulwas). Scena na otwartym powietrzu, bliskość morza, a przede wszystkim czołowi polscy artyści gwarantują przednią zabawę. Festiwal jest kontynuacją legendarnych imprez, które pod koniec lat 50. przełamały tabu, jakim była muzyka jazzowa. Rozpoczyna go tradycyjny pochód muzyków i fanów ulicami Kościuszki i Bohaterów Monte Cassino do Molo. Na pierwszym festiwalu sopockim w 1956 r. podobny przemarsz wywołał burzę. Teraz jest jedną z wakacyjnych atrakcji Sopotu.
  www.kms.sopot.pl

  Gdańsk
 • Gdańskie Noce Jazzowe odbywają się w Teatrze Leśnym przy Jaśkowej Dolinie, a organizatorami są: Miejski Dom Kultury i Integracyjny Klub Artystyczny.

  Iława
 • Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" - festiwal przeniesiony z Warszawy gromadzi w iławskim amfiteatrze im. Louisa Armstronga tysiące widzów. Organizatorem jest Iławskie Centrum Kultury i Sportu.
  www.ilawa.com.pl

  Osiek k. Skórcza
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel "Camp Meeting Osiek" odbędzie się w tym roku po raz siódmy w dn. 15-17.08. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel (ks. Zdzisław Osowski).
  www.gospel-osiek.pl

   Wrzesień

  Świdnik
 • Świdnik Jazz Festiwal organizuje pod patronatem Elvina Jonesa Miejski Ośrodek Kultury. Legendarny perkusista kwartetu Johna Coltrane'a wystąpił tu tylko raz, przywożąc znakomity zespół z Nicholasem Paytonem i Ravim Coltrane'em. Gwiazdą imprezy była również Tania Maria. Poza tym występuje tu polska czołówka jazzmanów.
  www.elvinjonesfestival.com

  Głogów
 • Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe należą do najstarszych imprez cyklicznych w Polsce. W tym roku odbędą się w dn. 26-28.09. po raz dziewiętnasty. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury.
  www.mokglogow.master.pl

  Częstochowa
 • Jesień Jazzową planuje zorganizować po raz pierwszy Stowarzyszenie Jazzowe.

   Październik

  Bydgoszcz
 • Bydgoski Festiwal Jazzowy organizuje Agencja Impresaryjno-Reklamowa "Music Shop"

  Katowice
 • Rawa Blues Festival organizuje Irek Dudek. www.rawablues.com

  Mińsk Mazowiecki
 • IV Miński Festiwal Jazzowy "Jazz bez granic" organizuje Mińskie Towarzystwo Muzyczne.

  Biała Podlaska
 • Podlasie Jazz Festival odbędzie się w dniach 17-18.10.

  Wrocław
 • Wrocław Jazz Festival organizuje po raz trzeci oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

  Zamość
 • XXX Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych organizuje Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza oraz PSJ.

   Listopad

  Kraków
 • Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem w Polsce. W tym roku obchodzą 48-lecie. Koncerty odbywają się w klubach i kościołach w pierwszych dniach listopada.

  Gorzów Wielkopolski
 • Pomorską Jesień Jazzową organizuje Jazz Club Pod Filarami.

  Słupsk
 • Komeda Jazz Festival odbędzie się w dniach 13-15.11. Organizuje go Stowarzyszenie im. K. Komedy. Po raz czwarty odbędzie się Konkurs Kompozytorski im. K. Komedy.
  www.komedajazzfestival.slupsk.pl

  Toruń
 • Toruń Blues Meeting organizuje w dniach 14-15 listopada Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa".

  Rybnik
 • Silesian Jazz Meeting organizuje Jazz Club Mimoza.

  Gliwice
 • Jazz Sessions odbędą się po raz jedenasty pod auspicjami Gliwickiego Teatru Muzycznego.
  www.spotkania.info

  Świdnica
 • Świdnica Jazz Festival organizuje Biuro Promocji Artystycznej Art-Promotion.

  Kalisz
 • Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych organizuje Centrum Kultury i Sztuki. W tym roku impreza obchodzi 30-lecie.
  www.ckis.kalisz.pl

  Gdańsk
 • Festiwal Jazz Jantar odbywa się w Klubie Żak.

   Grudzień

  Kraków
 • "Jazz Juniors" - XXV Międzynarodowy Konkurs Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych organizuje w dniach 5-7.12. Centrum Kultury "Rotunda".
  www.jazzjuniors.pl

  Przemyśl
 • XX Mikołajki Jazzowe organizuje w dniach 7-12.12. Centrum Kulturalne.
  www.ck.przemysl.com.pl

  Lublin
 • Hades Jazz Festival organizuje klub Hades.
  www.hades.lublin.pl

WARSZTATY

 • Ogólnopolskie Warsztaty Jazzowe Pułtusk (1-6.07) organizuje Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
 • Ogólnopolskie Warsztaty Jazzowe Puławy (7-19.07) organizuje Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Chodzież (lipiec-sierpień) organizuje Chodzieski Dom Kultury (www.chdk.com.pl)
 • Ogólnopolskie Dziecięce Warsztaty Muzyczne Margonin (lipiec-sierpień) organizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 • Chorzowskie Warsztaty Wokalne (28.07-2.08) organizuje Miejski Dom Kultury Centrum (www.mdkcentrum.com.pl)
 • Międzynarodową Letnią Akademię Jazzu (Kraków, 28.07-9.08) organizują Stowarzyszenie Jazzowe Kraków, Webster University of St. Louis, Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej
 • Ogólnopolskie Warsztaty Gitarowe w Gdyni organizuje Dom Kultury Mały Kack.

KLUBY

  WARSZAWA

 • Blues Bar, ul. Agrykola 1, tel. 6285747
 • Jazz Bistro - Gwiazdeczka, ul. Piwna 40, tel. (22) 887-87-65
 • Dekada, ul. Grójecka 19/25, tel. 8235558
 • Desant, ul. Nowogrodzka 31, tel. 6282402
 • Dramatyczny Jazzgot, Pl. Defilad 1 - PKiN, tel. 656 62 81, www.jazzgot.com.pl
 • Harenda, ul. Krakowskie Przedmieście 4/5, tel. 8262900
 • Hybrydy, ul. Złota 7/9, tel. 8276601
 • Helikon Jazz Café, ul. Freta 45/47, tel. 635 00 77
 • Jazz Cafe, Łomianki, ul. Warszawska 69, tel. 7514112
 • Jazz Club "Rynek", Rynek Starego Miasta 2, tel. 8312375
 • Klub Muzyczny §51, ul. Wawelska 5, tel. 0608503111
 • Metro Jazz Club, ul. Marszałkowska 99A, tel. 6294000
 • Piano Bar, ul. Chmielna 7/9, tel. 8289373
 • Polyester Cafe, ul. Freta 49/51, tel. 8314636
 • Pub Jazz, Al. 3 Maja 3B, tel. 6295845
 • Riviera Remont, ul. Waryńskiego 12, tel. 6609111
 • Swingo Jazz Club, al. Jana Pawła II, tel. 8310843
 • Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8, tel. 8283409,

  KRAKÓW

 • Boogie Woogie, ul. Szpitalna 9, tel. 4294306
 • Harris Piano Jazz Bar, Rynek Główny 28, tel. 4215741
 • Indigo, ul. Floriańska 26, tel. 4291743
 • Klinika 35, ul. Św. Tomasza 35, tel. 4292088
 • Klub u Louisa, Rynek Główny 13, tel. 421 80 92, www.louis.krakow.pl
 • Klub Żaczek, Al. 3 maja 5, tel. 622 11 67
 • Kornet, al. Krasińskiego 19, tel. 4270244
 • Piec'Art, ul. Szewska 12, tel. 4296425
 • Pod Wyrwigroszem, ul. Św. Jana 30, tel. 4312454
 • Rotunda Orlik Club, ul. Oleandry 1, tel. 6343412
 • Stalowe Magnolie, ul. Św. Jana 15, tel. 4226084
 • U Muniaka, ul. Floriańska 3, tel. 4231205

  BYDGOSZCZ
 • Mózg, ul. Gdańska 10, tel. 3455195, www.mozg.art.pl

  GDYNIA
 • Sax Club, ul. Bema 26, tel. 620 78 46
 • Klub Muzyczny Ucho, ul. Św. Piotra 2 , tel. 782 29 69

  GDAŃSK
 • MKT Plama, ul. Pilotów 11, tel. 557 42 47 www.plama.art.pl

  POZNAŃ
 • Blue Note Jazz Club, CK Zamek, tel. 8536081, www.bluenote.poznan.pl

  TORUŃ
 • Klub "Od Nowa", ul. Gagarina 37a, tel. 6114593

  WROCŁAW
 • Klub Związków Twórczych, Rynek-Ratusz 24, tel. 342 66 59
 • Jazz Club Rura, ul. Łazienna 4, tel. 344 33 20
 • Queen, ul. Purkyniego 1, tel. 343 55 29

  TARNÓW
 • Piwnica TCK, Rynek 5, tel. 621-57-50

  GORZÓW WIELKOPOLSKI
 • Jazz Club Pod Filarami ul. Jagiełły 7, tel. 7228780

  KIELCE
 • Jazz Club, ul. Duża 9 tel. 343 15 40

  RADOM
 • Piwnica Artystyczna Katakumby, Plac Stare Miasto 11a, tel. 385 00 15

  SZCZECIN
 • Teatr KANA, pl. śśw. Piotra i Pawła 4/5, tel. 4330388

  PSZCZYNA
 • Bugsy's Jazz Club ul. Łokietka 2, tel. 210-57-99  Marek Dusza jest dziennikarzem "Rzeczpospolitej".


Archiwum | Redakcja | Prenumerata | Reklama | Ludzie Tygodnika | Archiwum felietonów | Historia pisma
Archiwum Jerzego Turowicza | Unia dla Ciebie | Książki w Tygodniku | Film w Tygodniku |
Jazz w Tygodniku | Apokryf | Kontrapunkt

© 2000 Tygodnik Powszechny